Partnerzy/Przyjaciele szkoły

Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
  • Bezpiecznych wakacji!

  • Wiara, patriotyzm, tolerancja

    Obóz Zagłady w Chełmnie nad Nerem (SS-Sonderkommando Kulmhof) był praktycznie pierwszym obozem zagłady na terenie okupowanej Polski. Co prawda istniał już ośrodek w Auschwitz – ale w tym okresie był to jeszcze typowy obóz pracy. Do Chełmna przyjeżdżało się po śmierć. Stąd nie było wyjścia. Obóz funkcjonował od 8 grudnia 1941 roku do kwietnia 1943 oraz krótko w 1944 roku. Obsługa obozu składała się z kilkunastu funkcjonariuszy gestapo oraz kilkudziesięciu żandarmów i policjantów z Łodzi i Poznania.

    Pierwszym komendantem był SS-Hauptsturmfuhrer Herbert Lange, a od marca 1942 r. do likwidacji ośrodka Hans Bothman.

    Trudno dokładnie oszacować liczbę ofiar Chełmna. Zakładane liczby są różne: od „skromnych” 150 tys. do ponad 300 tys. Zasadniczo przyjmuje się, że zamordowano w nim 250 tys. Wśród nich byli również jeńcy radzieccy oraz Żydzi z Niemiec, Austrii, Francji, Belgii i Holandii. Pod koniec pierwszego tygodnia jego istnienia  przywieziono do Chełmna również Żydów z getta w Czachulcu Nowym w liczbie 1100 osób. Były to osoby starsze powyżej 65 roku, chorzy oraz dzieci poniżej 12 lat. Należeli oni do jednych z pierwszych ofiar samochodów do gazowania ludzi i spoczywają w pierwszej, największej mogile. Każdego dnia ginęło tu  ok. 1000 ludzi. Ostatecznie Obóz  przeżyło zaledwie kilka (prawdopodobnie 5) osób. Przez wiele lat był praktycznie zapomniany. Kojarzył się jedynie z filmem „Ambulans” Janusza Morgensterna  z 1961 roku oraz opowiadaniem „Człowiek jest mocny” ze słynnego zbioru „Medaliony” Zofii Nałkowskiej. Pomimo niewielkiej odległości od Turku mało osób o nim wiedziało. Sytuacja zmieniła się kilka lat temu i obecnie coraz więcej szkół organizuje do niego wycieczki.

    31 marca odwiedzili go również uczniowie klas VII a, VII b i VIII ze Szkoły Podstawowej im. Strażaków Polskich z Kowali Pańskich. 39 uczniów wraz z opiekunkami, paniami Jolantą Kołatą, Wioletą Sidorowicz,  Ewą Sobolewską oraz Anną Walczykowska odpowiedziało na zaproszenie dyrektora Muzeum  skierowane do nich podczas uroczystości 80-lecia utworzenia Getta w Czachulcu w dniu  21 września 2021 roku.  

    Młodzież  poznała historię pałacu i spichlerza w Chełmnie  (w którym m.in. mogła obejrzeć  film ze wspomnieniami  Szymona Srebrnika). Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej przygotowanej przez pracowników Muzeum, podczas której poznali mechanizmy ostatecznej zagłady, w której śmierć Żydów stanowiła zaledwie prolog do dalszej eksterminacji całego narodu polskiego, który przez ,,naród panów” postrzegany był jako ,,podludzie”. Po zapoznaniu się z historią Obozu wszyscy udali się do Lasu Rzuchowskiego, w którym spoczywają również prochy mieszkańców powiatu tureckiego, a także Żydów z  pobliskiego getta w  Czachulcu. Wszyscy zostali  zamordowani w mobilnych komorach gazowych - najpierw w  dniach 13-14 grudnia 1941 roku, a ostatecznie 20 lipca 1942 roku.

    Największe wrażenie na uczniach zrobiła wielkość mogił z początkowego okresu istnienia Obozu.

    Była to swoista żywa lekcja historii.

    Tekst: Jolanta Kołata

    Foto: Ewa Sobolewska

  • Koncert, koncert, koncert...

    Koncert kolęd w naszej szkole

    Święta to czas, kiedy tradycja łączy się ze współczesnością, czas kiedy wszyscy dajemy się ponieść atmosferze pełnej duchowych wzruszeń, domowego ciepła i harmonii.

    Aby wprowadzić wszystkich w bożonarodzeniowy klimat i choć na chwilę oderwać się od przedświątecznej gonitwy, już od wielu lat w Szkole Podstawowej im. Strażaków Polskich w Kowalach Pańskich - Kolonii organizowane są koncerty kolęd.  Zgodnie z tradycją także w tym roku w naszej szkole miało miejsce wspólne kolędowanie. 14 grudnia uczniowie dostarczyli widzom wielu wspaniałych doznań i pozwolili poczuć prawdziwą magię świąt.

    Młodzi wykonawcy oraz ich opiekunowie stanęli na wysokości zadania. Każda klasa przygotowała swoją aranżację znanej powszechnie kolędy lub pastorałki. W czasie trwania tej wzruszającej uroczystości można było usłyszeć talenty wokalne uczniów oraz podziwiać misternie przygotowane układy taneczne, którym towarzyszyły zjawiskowe kostiumy. Poprzez Jasełka oraz odegrane przedstawienie dzieci przypomniały wszystkim, co jest istotą Bożego Narodzenia oraz wskazały, jaką magiczną moc niosą ze sobą święta. Na koncercie zaprezentowali się również nasi szkolni instrumentaliści zarówno w występach grupowych jak i solowych.

    Obecni widzowie przyglądali się całemu przedsięwzięciu w skupieniu i przedświątecznej zadumie, a na zakończenie nagrodzili wszystkich artystów gromkimi brawami, pokazując tym samym,  jakie niezapomniane emocje wyzwoliły w nich występy dzieci.

    Niestety umiejętności artystów podziwiała TYLKO cała społeczność uczniów naszej szkoły, bez udziału osób z zewnątrz z powodu obostrzeń i reżimu sanitarnego w tym czasie.  Fotorelacją podzieliliśmy się z rodzicami, dziadkami i przyjaciółmi szkoły za pośrednictwem mediów społecznościowych.

      Wioletta Sidorowicz

     

     

     

  • Życzenia

  • Boże Narodzenie przychodzi cichutko...

  • Kiermasz świąteczny

  • 18 listopada 2021r. Światowy Dzień Rzucania Palenia RZUCENIE PALENIA NIE ZAWSZE JEST ŁATWE, ALE ZAWSZE WARTO TO ZROBIĆ!

    Papierosy są najbardziej rozpowszechnioną, ogólnodostępną i akceptowalną społecznie używką. Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie tytoniu za czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej umieralności.

    Jedną z akcji zwracających uwagę na problem palenia jest Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony w trzeci czwartek listopada (w 2021r. – 18 listopada). Ważnym elementem profilaktyki palenia tytoniu jest udostępnianie wiedzy na temat jego skutków zdrowotnych,
    w tym dotyczących palenia biernego czy wpływu na zdrowie nowego sposobu palenia
    – korzystania z papierosów elektronicznych (tzw. e-papierosów)

    Sięganie po papierosy to nie wyraz „słabego charakteru” czy „braku silnej woli lub motywacji”. To choroba, którą można leczyć!

    Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując schorzenia układu oddechowego (astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zapalenie oskrzeli i płuc), choroby układu krążenia (udar mózgu, chorobę wieńcową, zawał serca) oraz choroby nowotworowe (istnieje związek przyczynowo skutkowy palenia z licznymi nowotworami złośliwymi m.in. płuca, przełyku, jamy ustnej, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka, wątroby, nosa). Dym tytoniowy zawiera 7 tysięcy związków chemicznych, z których
    co najmniej 70 ma działania rakotwórcze, a wszystkie mają szkodliwy wpływ na ludzki organizm. Dlatego palenie papierosów lub nawet przebywanie w towarzystwie osoby,
    która pali i wdychanie dymu tytoniowego (tzw. „bierne palenie”) zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory i inne poważne choroby!      

     

    O szkodliwości palenia papierosów nikogo nie trzeba już przekonywać. Nie wszyscy jednak są przekonani, że warto rzucić palenie.       

    Oto kilka, z wielu powodów dlaczego opłaca się odstawić papierosy:

    1. Rzucenie palenia pozwala dłużej i lepiej żyć!     
      Badania wskazują, że rzucenie palenia w każdym wieku przynosi korzyści zdrowotne i wydłuża oczekiwaną długość życia. Z każdym kolejnym dniem i rokiem oczyszczania się organizmu po rzuceniu palenia, maleje ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe – nowotwory, choroby układu krążenia, układu oddechowego i układu pokarmowego. Nawet osoby, u których wystąpiły już objawy chorobowe mogą być pewne, że rzucenie palenia pozytywnie wpłynie na ich leczenie, złagodzenie objawów, a nawet zahamowanie dalszego rozwoju. Wiele korzyści zdrowotnych odczuwanych jest niemal natychmiast po odstawieniu papierosów (np. poprawia się krążenie krwi, odczuwany jest wzrost energii), inne będą odczuwane stopniowo.
    1. Rzucenie palenia jest estetyczne! 
      Po rzuceniu palenia znacznie poprawia się kondycja skóry i włosów a zęby stają się bielsze. Dym tytoniowy powoduje przedwczesne starzenie się skóry, pojawiają się przebarwienia, pajączki, sińce pod oczami. Odstawienie papierosów pozwala na cofnięcie się tych niekorzystnych zmian. Dodatkowo skóra i ubrania są wolne od nieprzyjemnego zapachu dymu tytoniowego, a naszej przestrzeni nie szpecą popielniczki i popiół z papierosów.
    1. Zwiększa się zasobność portfela.  
      Jeśli codziennie zaoszczędzisz 15 zł (koszt przeciętnej paczki papierosów) to rocznie w portfelu zostanie Ci nawet 5 400 zł. To kwota, którą można spożytkować na wiele przyjemności!
    1. Poczujesz smaki i zapachy.
      Wraz z rzuceniem palenia odzyskasz zdolność odczuwania prawdziwych smaków
      i zapachów. Z każdym kolejnym dniem bez papierosa obierać będziesz dawno zapomniane aromaty, a smak potraw zapewne spowoduje niemałe zdziwienie.
      Pomyśl, jak to będzie znowu poczuć zapach wiosny ….
    1. Wzmocnisz swój organizm.           
      Palenie tytoniu może w niekorzystny sposób wpływać na układ odpornościowy.
      Dym tytoniowy nie tylko nasila zapalne reakcje uczuleniowe i autoimmunologiczne, ale jego toksyczne składniki negatywnie wpływają na reakcje obronne organizmu wobec zakażeń. Rzucając palenie nie tylko więc mniej narażony będziesz na infekcje ale również na alergie.

    W jaki sposób radzić sobie z nawykiem palenia papierosów?

    1. Zidentyfikuj swoje nawyki. Obserwuj, w jakich sytuacjach sięgasz po papierosa. Zwracaj szczególną uwagę na te momenty, w których jest to wręcz automatyczne. Zastanów się czy jest jakaś sekwencja zachowań, które prowadzą do zapalenia papierosa. Może przerwanie ciągu zdarzeń spowoduje, że unikniesz chęci palenia.
    2. Znajdź nowy nawyk. W wielu sytuacjach nawykowych, czynność palenia można zastąpić innym zachowaniem. Może to być żucie gumy, picie wody lub zabawa jakimś przedmiotem.
    3. Poszukaj wsparcia. Zmiana nawyku jest niezmiernie trudna, jeśli jesteś otoczony ludźmi, którzy właśnie ten nawyk kultywują. Znajdź kogoś, kto będzie Cię wspierał
      i doceniał.
    4. Złóż deklarację. Po prostu powiedz głośno i najlepiej publicznie „rzucam palenie”.
      To może być jeden z hamulców, przed złamaniem postanowienia. Jest również szansa, że część osób będzie Ci kibicować!
    5. Pamiętaj po co rzucasz palenie! Gdy rzucasz palenie mogą pojawiać się momenty,
      w których chęć palenia jest bardzo silna, a cała motywacja „gdzieś ulatuje”.
      Dlatego regularnie powtarzaj sobie po co to robisz.

    Jak trenować siłę woli i skutecznie rzucić palenie?

    Siła woli to nasza wewnętrzna moc, dzięki której podejmujemy decyzje i je realizujemy.
    Jak więc ćwiczyć swoją wolę, tak by skutecznie realizować swoje zamierzenia i rzucić palenie?

    1. Udowodnij sobie, że potrafisz się kontrolować. Wyznacz sobie jakiś mały cel np.: zmiana nawyku. Jeśli planujesz rzucić palenie postanów sobie, że nie zapalisz papierosa w jakiejś konkretnej sytuacji (np. zaraz po wyjściu z domu). Taki mały sprawdzian pokaże Ci, ze nie jesteś bezradny i potrafisz osiągać cele.
    2. Precyzyjnie określ cel. Sprecyzuj co chcesz osiągnąć i co Ci to da. W przypadku rzucania palenia bądź szczegółowy i poświęć trochę czasu na zastanowienie się, co się zmieni po rzuceniu palenia. Wiedząc po co chcesz rzucić palenie, łatwiej wytrwasz
      w postanowieniu i zrezygnujesz z pokus.
    3. Oszczędzaj się. Traktuj swoją wolę jak mięsień i pamiętaj, że nadmierny wysiłek może go zmęczyć. Realizując określony, ważny i trudny do realizacji cel, nie wyznaczaj sobie równocześnie innych, mniejszych.  Nie wystawiaj się na pokusy, rzucając palenie unikaj sytuacji, które wyzwalają chęć palenia.
    4. Nie bądź swoim największym krytykiem. Zaakceptuj to, że czasem zdarzają się niepowodzenia. Nie myli się tylko ten, który nic nie robi! Dlatego buduj swoje nastawienie w kierunku walki z trudnościami i refleksji, co możesz zrobić lepiej następnym razem.
    5. Stwórz sobie dobre warunki. Zadbaj o odpowiednią ilość snu i właściwe odżywianie. Zmęczony, niewyspany i dręczony spadkiem glukozy będziesz zdekoncentrowany
      i bardziej podatny na pokusy.


    Gdzie szukać pomocy?       
    Chcesz rzucić palenie? Specjaliści Ci w tym pomogą! Jeśli chcesz skonsultować się ze specjalistą, zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym – tel. 801 108 108.
    Dla telefonów komórkowych 22 211 80 15.  Pracujący tam eksperci którzy udzielają porad, proponują wspólną pracę nad znalezieniem motywacji do rzucenia palenia, pomagają w opracowaniu indywidualnego planu działania. Prowadzący konsultanci otoczą cię opieką i wsparciem w trakcie całego procesu rzucania palenia.


    Nie czekaj – rzuć palenie! Popraw jakość życia!
    Rzucenie palenia jest możliwe, ale nie zawsze przebiega łatwo.

     

    Zachęcamy do korzystania ze stron internetowych promujących styl życia bez tytoniu:

    • www.jakrzucicpalenie.pl – strona Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii w Warszawie
    • www.stopfejkfriends.pl – strona kampanii społecznej #STOPFEJKFRIENDS upowszechniająca wiedzę na temat szkodliwości palenia tytoniu i używania elektronicznych papierosów – w szczególności przez osoby poniżej 18 roku życia
    • www.planujedlugiezycie.pl – strona kampanii społecznej realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej






    źródło: www.jakrzucicpalenie.pl

  • Ślubowanie i pasowanie uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Strażaków Polskich w Kowalach Pańskich - Kolonii w roku szkolnym 2021/2022

       12 października 2021r. w Szkole Podstawowej im. Strażaków  Polskich w Kowalach Pańskich - Kolonii odbyła się uroczystość  ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. Na uroczystość przybyli: Wójt Gminy Kawęczyn p. Jan Nowak, dyrektor szkoły p.Agnieszka Gibasiewicz, rodzice i nauczyciele. Uczniowie klasy pierwszej pod okiem wychowawczyni p. Elżbiety Szymanowskiej  przygotowali  montaż słowno – muzyczny.     Po części artystycznej odbyło się uroczyste ślubowanie, podczas którego dzieci przyrzekały, że będą zawsze sumiennie i pilnie uczyć się i godnie reprezentować swoją szkołę. Po złożeniu ślubowania dyrektor szkoły p. Agnieszka Gibasiewicz  ogromnym ołówkiem dokonała aktu pasowania pierwszaków. Uczniowie otrzymali z tej okazji pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez rodziców i zaproszonych gości.  Następnie rodzice, nauczyciele, zaproszeni goście                   i uczniowie klasy pierwszej udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

    Elżbieta Szymanowska 

  • Muzycznie dla Jana Pawła II w Kowalach Pańskich

         Dzień papieski od wielu lat wszedł na stałe do ważniejszych wydarzeń w naszym Kościele. W tym roku miała miejsce już jego XXI edycja. Mottem były słowa papieża wypowiedziane podczas inauguracyjnej Mszy św. 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie: „Nie lękajcie się ”. To zdanie należy traktować bardzo osobiście. Nie narusza ono naszej indywidualnej wolności, ale w zgodzie z nią pozwala na pójście za Zbawicielem. Ściśle związane jest z Ewangelia wg św. Marka i opowiedzianym w niej spotkaniu z bogatym młodzieńcem. Tam też Chrystus niczego nie nakazuje. Wyraźnie mówi: „Jeśli chcesz”.   Czyli jeśli chcesz – zaufaj mi.  Miej odwagę, żeby to zrobić.  Bóg nigdy  człowieka do niczego nie zmusza  – daje mu jedynie propozycję. Reszta zależy tylko od nas.  Te słowa nic nie straciły ze swojej ważności. Bóg nigdy nie narusza naszej wolności i  zawsze działa z nią w parze. Do tego biblijnego wydarzenia – ale także słów świętego JP II nawiązali uczniowie kl. IV i VII ze Szkoły Podstawowej im. Strażaków Polskich w Kowalach Pańskich Kolonii w swoim montażu słowno-muzycznym przygotowanym pod kierownictwem  pani Jolanty Kołaty. Montaż został wystawiony w niedzielę, 10 października w kościele Siedmiu Boleści NMP w Kowalach Pańskich a 21 października dla społeczności szkolnej . Dla wielu stanowił on osobiste pytanie: co zrobię dla Chrystusa? Czy zmienię swoje życie i pójdę za Nim do końca?  Miejmy nadzieję, że odpowiedź chociaż dla kilku z nich będzie pozytywna.

     

     

    Tekst: Jolanta Kołata

  • Biblioteka Turek


    w dniach 4-10 października obchodzimy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji.

    Zachęcam do zapoznania się z e-wystawą (załącznik) dotyczącą dysleksji, a później zapraszam po książki do Biblioteka Pedagogiczna TUREK.


  • Wyjazd klasy VIII do Lichenia

    24 września2021 roku uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w  pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu, podczas której wzięli udział w diecezjalnym spotkaniu ósmych klas szkół podstawowych z terenu diecezji włocławskiej. Tegoroczne pielgrzymowanie odbyło się pod hasłem „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

    Po przybyciu na miejsce wraz z wychowawczynią panią Anną Walczykowską i katechetką panią Jolantą Kołatą zwiedzali sanktuarium . O godz. 11.00 w licheńskiej bazylice wzięli udział w konferencji, którą wygłosił o. Maciej Ziębiec CSsR. W trakcie wystąpienia mówił o swoim osobistym doświadczeniu spotkania Pana Jezusa. – „Cokolwiek by się nie wydarzyło w twoim życiu, pamiętaj, że Bóg cię kocha” – mówił.

    Wskazał także na 5 najważniejszych słów w życiu każdego człowieka: „Bóg jest miłością. Kocha ciebie”. „Jeśli żyjesz w grzechu, to nie potrafisz prawdziwie powiedzieć kocham cię. Wówczas miłości nie widzimy, ani nie potrafimy o niej mówić. Człowiek, który jest w grzechu, żyje w samotności. Boi się z kimś o tym porozmawiać,
    a nawet boi się iść do spowiedzi. Gdy żyjemy w grzechu, przychodzi Jezus i zaczyna pokazywać nam świat
    z perspektywy miłości. Czasami jest ciężko, ale On może wszystko. Cały czas będzie nas kochał” – mówił redemptorysta.

     

    Zachęcał młodych ludzi, aby odważyli się i poszli do sakramentu spowiedzi, by nie bali się, gdyż idą spotkać się z Jezusem, a nie z księdzem. „Żadna choroba nie jest tak ciężka, jak grzech”

    O godz. 12.00 odprawiona została Eucharystia, której przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski, ordynariusz diecezji włocławskiej.

    W trakcie Mszy św. młodzież otrzymała dziesiątki różańca, które poświęcił ordynariusz włocławski.

    Na zakończenie przedstawiciele młodych odczytali akt zawierzenia 8 klas diecezji włocławskiej Matce Bożej Licheńskiej.

     

    Foto Jolanta Kołata

    Tekst Jolanta Kołata

     

  • Wycieczka klasy I

    Uczniowie klasy pierwszej wybrali się na wycieczkę integracyjną do pobliskiej Stajni Roka w Kowalach Księżych. Celem wyjazdu było wzmocnienie więzi emocjonalnych w grupie klasowej na początku roku szkolnego oraz wzbogacenie doświadczeń związanych z hodowlą zwierząt, szczególnie koni. W stadninie czekało na dzieci mnóstwo atrakcji. Oglądaliśmy konie , źrebięta, kucyki, króliki, lamy, kangury, papugi, świnki, dziki…… oraz wszędobylskiego kozła Mikiego. Wszyscy skorzystali z możliwości jazdy na grzbiecie konia. Karmienie lam okazało się również nie lada wyzwaniem. Były także gry i zabawy na świeżym powietrzu. Dzieci zaprzyjaźniły się z psami, kotami, żółwiem i świnką morską . Wyjazd do stadniny klasa pierwsza z pewnością powtórzy w kolejnych latach. Dziękujemy Rodzicom za opiekę oraz dowóz dzieci.

  • Kurs e-learningowy dla dzieci

  • Coś dla młodszych....Współpraca z biblioteką...

  • Zdjęcia MAWI

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

    Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022, uroczysta Msza Św., upamiętnienie 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz powitanie pierwszaków w naszej szkole.

  • INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

  • Szczepimy się!

  • Zaświadczenia z egzaminu ósmoklasisty

    Drodzy Uczniowie 9 lipca 2021r. od godz. 9.00  do godz. 10.00 odbierzesz zaświadczenia.

    Zapraszam do szkoły.

    Dyrektor szkoły

  • Karta rowerowa

    Uczniowie klasy czwartej zdobyli karty rowerowe

    23 czerwca 2021 r. uczniowie klasy czwartej przystąpili do egzaminu na kartę rowerową.

    Pierwszym etapem był test sprawdzający wiadomości teoretyczne, drugi etap składał się z umiejętności praktycznych. Uczniowie wykazali się  bardzo dobrą znajomością przepisów ruchu drogowego, a także umiejętnością jazdy na rowerze. Wszyscy mogli się cieszyć pozytywnym wynikiem egzaminu.  Teraz młodzi rowerzyści mogą się poruszać swoimi jednośladami bezpieczniej, wzbogaceni o wiedzę i potrzebne do tego umiejętności. Gratulujemy i życzymy szerokiej, a przede wszystkim bezpiecznej drogi.

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Strażaków Polskich w Kowalach Pańskich - Kolonii
    Szkoła Podstawowa w Kowalach Pańskich - Kolonii,
    Kowale Pańskie - Kolonia 34,
    62-704 Kawęczyn
  • Sekretariat 632887267
    Dyrektor 632887286

Galeria zdjęć