Projekty w szkole

Ty też potrafisz

Realizacja projektu „Ty też potrafisz” (więcej fotografii w albumie fotograficznym)

Z dniem 1 października 2010 r. rozpoczęliśmy w naszej szkole działania dotyczące projektu "Ty też potrafisz" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu IX - Rozwój wykształcenia
i kompetencji w regionach, Poddziałanie 9.1.2. - Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizowany jest we wszystkich szkołach Gminy Dobra  w partnerstwie
z Gminą Kawęczyn i Brudzew.

W naszej szkole do udziału w zajęciach organizowanych w ramach projektu
„Ty też potrafisz”  zgłosiło się 69 uczniów gimnazjum (co stanowi 100% wszystkich uczniów) oraz 90 uczniów szkoły podstawowej (co stanowi 90,9% wszystkich uczniów). Uczniowie ci złożyli karty zgłoszeniowe podpisane przez rodziców.

Zgodnie z celami i założeniami projektu uczniowie uczestniczą
w proponowanych zajęciach.

Zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze z języka polskiego i matematyki skierowane są dla uczniów mających trudności w nauce. Udział uczniów w tych zajęciach zapewni im pomoc i wsparcie, pomoże wyrównać szanse edukacyjne i zdobyć niezbędne wiadomości i umiejętności.

Udział uczniów w zajęciach rozwijających kompetencje kluczowe uwzględnia indywidualne potrzeby dziecka. Głównym celem prowadzenia tych zajęć jest stwarzanie warunków rozwijania samodzielności, kreatywności zainteresowań, a także wzbudzanie pozytywnej motywacji do zdobywania wiedzy i osiągania lepszych wyników, stworzenie możliwości rywalizacji między uczniami.

Uczniowie szkoły podstawowej z klas I – III uczestniczą w zajęciach specjalistycznych
z gimnastyki korekcyjnej i logopedii, natomiast  uczniowie szkoły podstawowej
i gimnazjum uczestniczą w zajęciach psychologiczno – pedagogicznych. W zajęciach tych
z uczniami młodszymi uczestniczą również rodzice.

Uwzględniając potrzeby i zainteresowania naszych uczniów szkoła przygotowała własną ofertę zajęć pozalekcyjnych w ramach proponowanych modułów.

A.     Zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej (liczba godzin tygodniowo):

a)     zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze:

Ø      język polski – klasa II (1h), klasa III (1h), klasa IV (1h) – prowadzący Magdalena Wiatrowska;  klasa V (1h) – prowadzący Katarzyna Linka;

Ø       matematyka - klasa IV (1h) – prowadzący Anna Walczykowska;  klasa V– VI (3h) – prowadzący Joanna Jaros.

b)      zajęcia specjalistyczne:

Ø       gimnastyka korekcyjna - kl. I (1h)  i II (1h) – prowadzący Beata Gibasiewicz;

Ø      zajęcia z logopedą - klasy I –III (2h) – prowadzący Barbara Łuczak;

Ø      zajęcia z psychologiem - klas I–VI (1h) – prowadzący Barbara Łuczak;

c)     zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe:

Ø       informatyczne – klasy II – III (1h), klasy IV-VI (3h) – prowadzący
Agnieszka Gibasiewicz;

Ø      matematyczne – klasa III (1h), klasa IV (1h) – prowadzący
Anna Walczykowska ; klasy V-VI (1h) – Joanna Jaros;

Ø      język angielski – klasy I-II (1h), klasa III (1h),  klasy IV-VI (2h) – prowadzący Wioletta Sidorowicz;

Ø      naukowo – techniczne: przedsiębiorczość - przyrodnicze – klasy IV-VI (2h) – prowadzący Halina Kurzawa Piechota;

Ø       język ojczysty - klasa II (1h), klasa V (1h), klasa VI (1h) – prowadzący Magdalena Wiatrowska;

Ø      ekspresja kulturalna – taniec - klasy IV- VI (1h) – prowadzący
Anna Wodzińska;

Ø      ekspresja kulturalna – chórek muzyczny - klasy IV- VI (2h) – prowadzący Agata Wierzbicka.

B.   Zajęcia dla uczniów gimnazjum (liczba godzin tygodniowo):

a)     zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze:

Ø      język polski – kl. III (1h) – prowadzący Katarzyna Linka;

Ø       matematyka – kl. II (1h) – prowadzący Anna Walczykowska;

b)     zajęcia specjalistyczne:

Ø       zajęcia z psychologiem -  klasy I–III (1h) – prowadzący Barbara Łuczak;

c)     zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe:

Ø      matematyczne – klasa II (1h) – prowadzący Anna Walczykowska;

Ø      język angielski - klasy I – III (2h) – prowadzący Wioletta Sidorowicz;

Ø       język niemiecki - klasy I – III (1h) – prowadzący Ewelina Michalak;

Ø      naukowo – techniczne: przedsiębiorczość – chemiczne – klasy I – III (1h)  - prowadzący Elżbieta Szymanowska;

Ø      język ojczysty – klasa III (1h) – prowadzący Katarzyna Linka;

Ø      społeczne i obywatelskie – klasy I – III (1h) – prowadzący
Anna Milewska Ingot;

Ø      ekspresja kulturalna – taneczne – klasy I – III (1h) – prowadzący
Anna Wodzińska.

Aby zaciekawić uczestników  prowadzonymi  zajęciami, wzbudzić w nich chęci do dalszej edukacji oraz sprawić, aby zajęcia były atrakcyjne i nieszablonowe, szkoła została zaopatrzona w nowoczesny sprzęt multimedialny m.in.  tablicę interaktywną, projektor multimedialny, wizualizer, telewizor.

Ponadto  zakupiono pomoce dydaktyczne, które będą wspierać proces nauczania i uczenia się, pozwolą uczniowi  bezpośrednio i pośrednio poznawać rzeczywistość oraz pomogą  w nabyciu  określonych umiejętności.

Do zakupionych środków dydaktycznych należą m.in.: ułamki magnetyczne, przybory tablicowe magnetyczne,  stacja meteo-przenośna, globus podświetlany, modele chemiczne, słowniki z płytami CD-ROM, mapy, plansze do języka polskiego, angielskiego ,niemieckiego, płyty DVD do nauki tańców, instrumenty muzyczne, przybory do gimnastyki korekcyjnej, radiomagnetofony, lustro do ćwiczeń logopedycznych.

Praca aktywnymi metodami przy pomocy atrakcyjnych środków dydaktycznych wpłynie korzystnie na podniesienie poziomu nauczania, a tym samym na osiąganie przez uczniów wyższych niż dotychczas wyników oraz motywację do nauki.