Partnerzy/Przyjaciele szkoły

Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
  • Światowy Dzień Bez Tytoniu - 31 maja 2020 r.

    Ochrona młodzieży przed manipulacjami w branżyoraz zapobieganie używaniu tytoniu i nikotyny. Przez dziesięciolecia przemysł tytoniowy celowo stosował strategiczne, agresywne i bogate w zasoby taktyki, aby przyciągnąć młodzież do wyrobów tytoniowych i nikotyny. Wewnętrzne dokumenty branżowe ujawniają dogłębne badania i wyliczone podejścia mające na celu przyciągnięcie nowej generacji użytkowników tytoniu, od projektowania produktu po kampanie marketingowe mające na celu zastąpienie milionów ludzi umierających każdego roku z powodu chorób związanych z tytoniem nowymi konsumentami - młodzieżą.

    W jaki sposób tytoń i powiązane branże manipulują młodzieżą?

    • Stosowanie smaków atrakcyjnych dla młodzieży w wyrobach tytoniowych i nikotynowych, takich jak wiśnia, guma balonowa i wata cukrowa, które zachęcają młodych ludzi do ich używania
    • Eleganckie wzory i atrakcyjne produkty , które mogą być również łatwe do noszenia i są zwodnicze (np. Produkty w kształcie pamięci USB lub cukierków)
    • Promowanie produktów jako „zmniejszonych szkód” lub „czystszych” alternatyw dla tradycyjnych papierosów przy braku obiektywnej wiedzy naukowej potwierdzającej te twierdzenia
    • Sponsoring gwiazd / influencerów i konkursy sponsorowane przez markę w celu promocji wyrobów tytoniowych i nikotyny (np. Influencerów na Instagramie)
    • Marketing w punktach sprzedaży w punktach sprzedaży uczęszczanych przez dzieci , w tym ustawianie w pobliżu słodyczy, przekąsek lub napojów gazowanych i zapewnianie premii dla sprzedawców, aby zapewnić, że ich produkty będą eksponowane w miejscach odwiedzanych przez młodych ludzi (w tym dostarczanie materiałów marketingowych i gablot sprzedawcom detalicznym)
    • Sprzedaż papierosów oraz innych wyrobów tytoniowych i nikotyny w pobliżu szkół , co sprawia, że dzieci w wieku szkolnym mają łatwy i tani dostęp do tytoniu i produktów nikotynowych
    • Pośredni marketing wyrobów tytoniowych w filmach, programach telewizyjnych i programach streamingowych online
    • Automaty do sprzedaży tytoniu w miejscach odwiedzanych przez młodych ludzi, pokryte atrakcyjnymi reklamami i ekspozycjami opakowań oraz podważające przepisy dotyczące sprzedaży nieletnim
    • Spory sądowe mające na celu osłabienie wszelkiego rodzaju przepisów ograniczających palenie tytoniu, w tym etykiet ostrzegawczych, ekspozycji w punkcie sprzedaży oraz przepisów ograniczających dostęp i marketing dla dzieci (w szczególności przepisy zakazujące sprzedaży i reklamy wyrobów tytoniowych w pobliżu szkół)

    WHO zachęca wszystkich, którzy docierają do młodzieży i łączą się z nią - w popkulturze, w mediach społecznościowych, w domu lub w klasie - aby ujawnić manipulacyjne taktyki branży i stworzyć nowe pokolenie użytkowników tytoniu. Globalna kampania obali mit i ujawni przebiegłą taktykę stosowaną przez te branże. Zapewni młodym ludziom wiedzę niezbędną do łatwego wykrywania manipulacji w branży i wyposaży ich w narzędzia do odrzucenia takiej taktyki, umożliwiając tym samym młodym ludziom przeciwstawienie się im. Jest to szczególnie ważne teraz, ponieważ badania pokazują, że palacze mają większe ryzyko ciężkiego przypadku koronawirusa. WHO wzywa wszystkich młodych ludzi do przyłączenia się do walki o pokolenie wolne od tytoniu.

    Tytoń i powiązane z nim taktyki przemysłu, aby przyciągnąć młodsze pokolenia:

    ✔ Aromaty atrakcyjne dla dzieci w tytoniu bezdymnym, sziszy i e-papierosach.

    ✔ Promocja wyrobów tytoniowych i dystrybucja bezpłatnych próbek na popularnych imprezach dla młodych ludzi.

    ✔ Reklama i lokowanie produktu w filmach i programach telewizyjnych oraz za pośrednictwem platform mediów społecznościowych z płatnymi osobami wpływającymi.


    Źródło: https://www.who.int/

  • OGÓLNOPOLSKI KONKURS „ORZEŁ MATEMATYCZNY”

    Relacje po konkursie

    12 maja 2020 r.  odbył się Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Matematyczny” w formie internetowej (online). Brało w nim udział 10 uczniów z naszej szkoły. Czterech uczniów                  z klasy III pod opieką Pani Beaty Gibasiewicz, czterech z klasy V A  pod opieką Pani Joanny Jaros, jedna uczennica z klasy V B  i jedna z klasy VI pod opieką Pani Anny Walczykowskiej. Był  on rozgrywany w  kategoriach wiekowych:  kl. 3-4, kl. 5-6. Uczniowie  rozwiązywali test, składający się z 21 pytań jednokrotnego wyboru, w domu wykorzystując dowolne urządzenie z dostępem do Internetu (np. laptop, tablet, telefon).

        Głównym założeniem edukacji zdalnej jest zachęcenie uczniów do rozwijania wiedzy                   i zainteresowań w jak najciekawszy dla nich sposób. Każdy uczestnik bez względu na otrzymany wynik otrzyma imienny dyplom uznania do samodzielnego wydrukowania,                     a najlepsi tytuł laureata ogólnopolskiego konkursu  i atrakcyjne nagrody. Przyznane zostaną także dyplomy za najlepszy wynik w szkole. Szkoła otrzyma certyfikat placówki rozwijającej talenty.

         Udział w konkursie był dla wszystkich znakomitą intelektualną zabawą oraz okazją do urozmaicenia zajęć dydaktycznych. Czekamy na wyniki i życzymy sukcesów  w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Matematyczny”.

                                                                                                                          Joanna Jaros


     

  • Szczegóły konkursu - przypomnienie!

     

    Terminarz Konkursu w zależności od kategorii:

     

    Kategoria

     

    Student

     

    Konkurs próbny  22.05.2020, godz. 14:30

    Konkurs Kangur 2020r. 28.05.2020 (czwartek), godz. 16:30

    Junior

     22.05.2020, godz. 16:30

    29.05.2020 (piątek), godz. 16:30

    Kadet

    25.05.2020, godz. 14:00

    02.06.2020 (wtorek), godz. 16:30

    Beniamin

    25.05.2020, godz. 16:30

    03.06.2020 (środa), godz. 16:30

    Maluch

    26.05.2020, godz. 14:00

    04.06.2020 (czwartek), godz. 16:30

    Żaczek

    26.05.2020, godz. 16:30

    05.06.2020 (piątek), godz. 16:30

     

    „Przypominam o konieczności  zarejestrowania i zalogowania się na platformie Dzwonek.pl przed przystąpieniem do konkursu zgodnie z wysłaną instrukcją, najlepiej jak najszybciej. Umożliwi to sprawdzenie opiekunom konkursu poprawności zalogowania się przed próbnym konkursem Kangur.”

     

     

  • Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny

    Poniżej potrzebne informacje:

    https://www.kangur-mat.pl/

     

     

    https://www.kangur-mat.pl/dokumenty/kangur_2020_Instrukcja_uczestnik.pdf

     

     

    W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach konkurs Kangur 2020 zostanie przeprowadzony drogą internetową (w godzinach popołudniowych) za pośrednictwem Platformy  Dzwonek.pl.

    Konkurs poprzedzony będzie tzw. konkursem próbnym. Terminarz jest następujący:

    Kategoria

    Konkurs próbny

    Konkurs Kangur 2020

    Student

    22.05.2020

    28.05.2020 (czwartek)

    Junior

    22.05.2020

    29.05.2020 (piątek)

    Kadet

    25.05.2020

    02.06.2020 (wtorek)

    Beniamin

    25.05.2020

    03.06.2020 (środa)

    Maluch

    26.05.2020

    04.06.2020 (czwartek)

    Żaczek

    26.05.2020

    05.06.2020 (piątek)

    Bliższych informacji udzielają Szkolni Koordynatorzy Konkursu - p. Anna Walczykowska i p. Joanna Jaros.

     

  • Świętujmy razem 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

  • Komunikaty MEN

    Dodatkowe wytyczne dla dyrektorów i nauczycieli
    w związku z umożliwieniem opieki uczniom klas I-III
    i organizacją konsultacji na terenie szkoły

     

    https://www.gov.pl/web/edukacja/dodatkowe-wytyczne-dla-dyrektorow-i-nauczycieli-opieka-uczniow-klas-1-3-i-organizacja-konsultacji-na-terenie-szkoly

  • Przygotowania do egzaminów zewnętrznych – wytyczne MEN, CKE i GIS

     

     

     

  • 100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II.

    18 maja 1920 roku w Wadowicach na świat przychodzi Karol Wojtyła.  Nikt pewnie wtedy nie przypuszczał, że
    w tym dniu urodził się przyszły papież święty Jan Paweł II. Nasz wielki Rodak.
    Dziś obchodzimy 100-lecie urodzin Wielkiego Świętego.
    Sytuacja w jakiej się obecnie znajdujemy nie pozwala uroczyście obchodzić tego dnia, ale uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli. W ramach katechezy narysowali ilustracje przedstawiające
    św. Jana Pawła II. Ilość
    przygotowanych prac przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. 
    Mogliśmy stworzyć przepiękną galerię z prac przyniesionych do szkoły . Obecnie wystawa znajduje  się
    w kościele parafialnym pw. Siedmiu Boleści NMP  w Kowalach  Pańskich, gdzie można nacieszyć nimi swoje oko.
    Dziękuję wszystkim uczniom, za tak chętne zaangażowanie świadczy to o waszej miłości do papieża . Słowa wdzięczności kieruje w stronę rodziców, którzy również mieli w tym dziele swój udział, gdyż to dzięki nim pracę zostały dostarczone do szkoły.  Dziękuję. Jolanta Kołata.

     

     

  • Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/edukacja/co-ze-szkolami-do-wakacji

      MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ 

    DEPARTAMENT INFORMACJI I PROMOCJI

     

     

     

    Warszawa, 13 maja 2020 r.

     

     

    Co ze szkołami do wakacji?

     

    Kalendarz zmian w szkołach i placówkach do wakacji – uruchamiamy stopniowo pracę szkół, placówek oświatowych, zajęcia specjalistyczne i wybrane formy kształcenia praktycznego

     

    Od poniedziałku, 18 maja br. uruchamiamy kolejne etapy stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół, wybranych placówek oświatowych, bezpośredniego prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi posiadającymi opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju i uczniami posiadającymi orzeczenie. Przywracamy również możliwość prowadzenia wybranych zajęć praktycznych w szkolnictwie branżowym. W kolejnych tygodniach przywrócimy zajęcia w klasach I-III szkoły podstawowej, umożliwimy realizację praktyk zawodowych u pracodawców w klasach III technikum oraz prowadzenie w szkołach konsultacji dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej i absolwentów szkół ponadpodstawowych przygotowujących się do egzaminów, następnie dla uczniów wszystkich pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży.

     

    Już od początku najbliższego tygodnia otwieramy schroniska młodzieżowe i międzyszkolne ośrodki sportowe. Wznowiona zostanie także działalność młodzieżowych domów kultury, ognisk pracy pozaszkolnej, pałaców kultury oraz innych placówek tego typu. Wróci również możliwość prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi, które mają opinię lub orzeczenie o konieczności takich zajęć. Ponadto dajemy możliwość realizowania zajęć praktycznych przez słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych oraz zajęć praktycznych z zakresu nauki jazdy dla uczniów klas III branżowych szkół I stopnia.

     

    Zajęcia praktyczne przygotowujące do końcowych egzaminów zawodowych

     

    Słuchacze ostatnich semestrów szkół policealnych będą mieli możliwość realizowania zajęć praktycznych, które nie mogły odbywać się na odległość. Warunkiem jest spełnienie przez szkołę określonych wymagań. Przede wszystkim konieczna jest zgoda słuchacza, a w przypadku niepełnoletniego słuchacza – jego rodzica lub opiekuna prawnego. Zajęcia praktyczne muszą być prowadzone z uwzględnieniem odrębnych przepisów dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz wytycznych wydawanych w odniesieniu do poszczególnych branż.

     

    Kształcenie teoretyczne, tak jak dotychczas, będzie prowadzone zdalnie.

     

    Zajęcia praktyczne z nauki jazdy pojazdami silnikowymi w branżowych szkołach I stopnia

     

    Uczniowie klas III branżowych szkół I stopnia kształcący się w zawodach, dla których podstawa programowa przewiduje przygotowanie ucznia do kierowania pojazdami silnikowymi, będą mogli realizować zajęcia praktyczne z zakresu nauki jazdy:

    • motocyklem (kat. A1/A2) – zawód: mechanik samochodowy;
    • samochodem osobowym (kat. B) – zawody: elektromechanik pojazdów samochodowych, kierowca mechanik, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, mechanik pojazdów samochodowych, w tym kierowca mechanik (w tym zawodzie szkoła dodatkowo przygotowuje ucznia do testu kwalifikacyjnego w zakresie tzw. kwalifikacji wstępnej);
    • traktorem (kat. T) – zawody: rolnik, operator maszyn leśnych, ogrodnik, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, jeździec.

    Chodzi o te zajęcia praktyczne, których nie można realizować na odległość. Muszą być jednak spełnione określone warunki. Przede wszystkim wymagana jest zgoda ucznia, a w przypadku ucznia niepełnoletniego – jego rodzica lub opiekuna prawnego. Należy przy tym uwzględnić odrębne przepisy dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

    Kształcenie teoretyczne, tak jak dotychczas, będzie prowadzone zdalnie.

     

    Praktyki zawodowe u pracodawców dla części uczniów technikum

     

    Od 4 maja br. uczniowie technikum mają możliwość skorzystania z dodatkowych form realizacji praktyk zawodowych. Od 25 maja br. uczniowie III klas technikum, będą mogli skorzystać także z praktyk realizowanych u pracodawców. Konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków. Uczestnicy praktyk powinni wyrazić zgodę na udział, a pracodawca musi zachować zasady bezpieczeństwa związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19.

     

    Zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze i zajęcia rewalidacyjne

     

    W związku z przywróceniem możliwości prowadzenia rehabilitacji ruchowej czy fizjoterapii będzie można prowadzić zajęcia specjalistyczne w jednostkach systemu oświaty.

     

    Od poniedziałku, 18 maja br. przywracamy możliwość, za zgodą rodziców, prowadzenia bezpośrednich zajęć dla dzieci mających opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, dzieci i młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, wymagających wsparcia, w tym odpowiednio w realizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych czy zajęć rewalidacyjnych niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju.

    Zajęcia będą prowadzone z zachowaniem zasad sanitarnych.

     

    Otwarcie schronisk młodzieżowych i innych placówek organizujących zajęcia pozaszkolne

    Otwarte będą schroniska młodzieżowe i międzyszkolne ośrodki sportowe. Do funkcjonowania w trybie stacjonarnym wracają placówki, które organizują pozaszkolne zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów. Mowa tu o młodzieżowych domach kultury, pałacach młodzieży, ogniskach pracy pozaszkolnej oraz placówkach specjalistycznych.

     

    Placówki te realizują systemowo zadania edukacyjne, wychowawcze, kulturalne, profilaktyczne, opiekuńcze, prozdrowotne, sportowe i rekreacyjne. Pełnią też rolę wspomagającą rodziny w funkcji opiekuńczej nad dziećmi. Stąd decyzja o powrocie tych jednostek systemu oświaty do pracy stacjonarnej.

     

    Placówki te będą funkcjonowały w określonym reżimie sanitarnym.

     

     

    Planowany kalendarz zmian w szkołach w kolejnych tygodniach do wakacji

     

    Od 25 maja br. przywracamy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Utrzymujemy obowiązek realizowania podstawy programowej. W zależności od sytuacji w danej szkole dyrektor zdecyduje czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej, czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

     

    Od 25 maja br. uczniowie klas VIII szkół podstawowych, w tym specjalnych, będą mieli możliwość korzystania z konsultacji na terenie szkoły ze wszystkich przedmiotów, w szczególności z tych przedmiotów, z których od 16 do18 czerwca będą zdawać egzamin ósmoklasisty. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły i potrzeby uczniów, w tym szczególnie z niepełnosprawnością. Apelujemy do samorządów, dyrektorów szkół, aby wesprzeć uczniów i w miarę potrzeb oraz możliwości zorganizować dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego indywidualne zajęcia.

     

    Od 25 maja br. będą mogły ruszyć konsultacje szkolne dla absolwentów szkół, w tym specjalnych, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu maturalnego. Apelujemy do dyrektorów szkół oraz nauczycieli, aby zorganizować takie spotkania, jeśli pojawi się taka potrzeba. Zależy nam, aby szczególnie wesprzeć uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego i w miarę możliwości i potrzeb zorganizować dla nich konsultacje indywidualne.

     

    Od 1 czerwca br. uczniowie pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży będą mieli możliwość korzystania z konsultacji ze wszystkich przedmiotów na terenie szkoły. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły.

     

    W kolejnych tygodniach będziemy sukcesywnie wydawać stosowne rozporządzenia oraz przekazywać wytyczne sanitarne dotyczące organizacji zajęć w szkołach i placówkach oświatowych.

     

     

    Departament Informacji i Promocji

    Ministerstwo Edukacji Narodowej

  • Terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 – ogłaszamy konsultacje

  • Lektury szkolne

    Uczniowie, pod  adresem  http://naszeczytanie.fundacjakropka.pl/pl/

    znajdziecie spory wybór lektur szkolnych w formacie mp3, do pobrania za darmo.
    Miłego odbioru!


  • Zdalne nauczanie!

    Ważne!

    Zdalne nauczanie przedłużone do 24 maja 2020r.  W tym tygoniu przypada 1 maja, w tym dniu nie ma lekcji zdalnych.

    2 maja DZIEŃ FLAGI

    3 maja 2020R. -  Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto państwowe obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, ustanowione w 1919 i ponownie w 1990. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy.


     

     

  • Świetlica szkolna! cd

  • Świetlica szkolna

    https://www.sp6.krasnik.pl/www_images/karolcia/witajcie_w_swietlicy_1411225598.gif

    Współczesne dzieci mają niezliczoną ilość zabawek. O tym, że jest ich zdecydowanie zbyt wiele przekonujemy się, gdy przychodzi czas sprzątania. Każda nowa zabawka przynosi radość, nie zawsze jednak idą z nią w parze godziny radosnej zabawy. Przedmioty te bardzo często lądują w kącie albo, w najlepszym wypadku, w rękach dziecka zyskują zupełnie nowe przeznaczenie. A gdyby tak spróbować pobawić się bez zabawek?

    Nie chodzi o zabawki tylko o zabawę

    … i czas spędzony razem – beztrosko i spontanicznie. Domowe zacisze oferuje nieskończoną ilość gier i zabaw, które nie tylko pobudzają wyobraźnię i stymulują twórcze myślenie, ale także zachęcają do zapoznania się  i doświadczania otaczającej rzeczywistości i to wszystkimi zmysłami. Czas spędzony z dzieckiem na kreatywnych zabawach jest doskonałą inwestycją              w jego rozwój, znakomitą okazją do budowania pozytywnej relacji i pogłębiania wzajemnej więzi.

    Jak się bawić? 

    Pomysły na zabawy bez zabawek

    Włącz do zabawy przedmioty codziennego użytku. Inspiruj się tym, co masz wokół – w kuchni, salonie, łazience, w ogrodzie! Zaufaj także swojemu dziecku. Zaobserwuj, jaki ono ma pomysł na zabawę i pozwól mu przejąć inicjatywę.

    1. Mąka 

    Ten biały puch sprawdza się znakomicie w zabawach usprawniających zdolności małych paluszków. A ile przy tym frajdy! 

    • Rysowanie na mące – na talerzyk lub tackę wsypujemy warstwę mąki. Dziecko rysuje wodząc palcem po dnie naczynia.
    • Masa solna – z połączenia mąki z solą i wodą powstaje masa solna (szklanka mąki, szklanka soli i pół szklanki wody). Zabawę dla dziecka może stanowić sam proces przygotowania masy – mieszanie, ugniatanie, zanurzanie rąk i wręcz taplanie się                        w tworzącej się masie. Zabawą może być także tworzenie z masy solnej różnych stworów, figurek, przedmiotów. Masa ta jest bardzo plastycznym materiałem do prac, które można utwardzić poprzez wypiekanie, a następnie udekorować za pomocą farb.
    • Gniotki – po wsypaniu mąki do balonika powstaje tzw. gniotek, czyli kuleczka zmieniająca swoje kształty pod wpływem dotyku. Warto ją odrobinę ożywić np. dorysowując oczy, usta i dokładając zwariowaną czuprynę np. z włóczki.

    2. Ziarna 

    Ryż, groch, fasola, kawa, ciecierzyca, pieprz… Jest wokół nas bardzo wiele ziaren                       i ziarenek, które możemy wykorzystać w zabawie z dzieckiem stymulując zmysł dotyku, wzroku a nawet słuchu.

    • Akcja segregacja – wsyp przynajmniej dwa rodzaje ziaren do miski i poproś dziecko, aby je posegregowało. To wyzwanie dobrze sprawdza się w przypadku maluchów. Starsze dzieci mogą zainteresować się przenoszeniem np. ziarna fasoli na łyżce                      z jednej miski do drugiej rozstawionej w odległości 2-3 metrów. Dużą przyjemność sprawia także samo dotykanie ziaren i ich przesypywanie.
    • Grzechotki – wsypując ziarna do jakiegokolwiek plastikowego lub metalowego opakowania po kosmetykach czy żywności stworzysz znakomity instrument domowej roboty. Możesz poeksperymentować z dzieckiem i stworzyć grzechotki o odmiennych dźwiękach wsypując inną ilość lub rodzaj ziaren.
    • „Wyklejziarnki”– przyklejając różnorodne ziarna do papieru można stworzyć zaskakujące arcydzieła. Ziarenka mogą stanowić całość jak i element prac plastycznych (np. ziarna kawy uzupełniają postać narysowanej wcześniej dziewczynki i stają się guzikami przy sukience).

    3. Kubki i puszki

    Plastikowe, papierowe, metalowe…

    • Budowanie – z wielu kubków można tworzyć wyjątkowe budowle, większe od samych dzieci. Do takiej zabawy najlepiej nadają się kubki po np. jogurtach. Nic nie kosztują, a mogą stać się ulubioną kolekcją „klocków”, których ilość stale się zwiększa i daje nowe możliwości konstrukcyjne. Część dzieci czerpie największą radość z budowania, część z burzenia. Takie plastikowe kubeczki sprawdzają się                     w obu przypadkach, gdyż są lekkie, dość mocne a zarazem bardzo bezpieczne.
    • Telefon – połączenie dwóch kubków sznurkiem po jego naciągnięciu tworzy telefon. Baw się na różne sposoby. Powtarzajcie słowa. Mówcie cicho, głośno, cienkim                      i grubym głosem. Udawajcie, ze rozmawiacie przez telefon.
    • Z kubka do kubka – dzieci uwielbiają zabawy z wodą. Do jednej z najprostszych można zaliczyć przelewanie wody z kubka do kubka. Wystarczy, że przygotujesz tacę czy blaszkę do ciasta, które będą wyznaczały miejsce zabawy. Dzięki temu zabezpieczysz przed zamoczeniem ubrania jak i przestrzeń wokół dziecka. Zdaje się, że dla wielu rodziców to właśnie bałagan bądź potencjalne zniszczenia stają się dużym hamulcem w zabawie. Zamiast rezygnować z pewnych aktywności zastanów się, jak możesz ograniczyć szkody.
    • A kuku! – to jedna z najstarszych zabaw na spostrzegawczość, która za każdym razem sprawia ogromną frajdę. Skarb, którym może być guzik lub ulubiony klocek, schowany pod jednym z trzech kubków, próbuje umknąć czujnym oczom dziecka. Zabawa polega na tym, by nie stracić go z pola widzenia.

    4. Gazety 

    Jak wykorzystać stare czasopisma bądź gromadzące się broszury reklamowe?

    • Papierowa koszykówka – zgnieć papier i stwórz z niego kule. Wraz z dzieckiem rzucajcie do celu, jaki sobie wyznaczycie. Tytułowy kosz może zastąpić garnek, miska, karton, a także obręcz zrobiona z twoich lub dziecięcych ramion.
    • Statki – przypomnij sobie, jak w prosty sposób można zrobić z papieru statek lub czapkę. Naucz tego krok po kroku swoje dziecko i włączcie papierowe cacko do wspólnej zabawy. Razem puszczajcie statki np. w wannie lub w misce. Jeśli wciągną was tego typu prace idźcie poziom wyżej i sięgnijcie po origami.

    5. Poduszki 

    Nadają się nie tylko do spania! Mają sobą o wiele więcej do zaoferowania.

    • Masażyki – miękka poduszka nadaje się idealnie pod głowę lub brzuszek dziecka, kiedy podsuwa swoje plecy do masowania. Masażyk może przybrać wesołą formę opowiastki, której elementy odzwierciedlone są za pomocą ruchu (np. „Pisze Pani na maszynie…”). Można samemu tworzyć historie i malować je dłońmi na plecach dziecka.
    • Mostek – rozłóż poduszki na podłodze. Niech staną się mostem nad rwąca rzeką, po którym należy przejść utrzymując równowagę.

    Więcej materiałów znajdziecie w linkach.

    1. Krzyżówki, wykreślanki, rebusy, łamigłówki.

    https://czasdzieci.pl/dodruku/id,30c2d-bajkowe_krzyzowki_naszych.html

    https://czasdzieci.pl/dodruku/id,41f74-rebusy_naszych_czytelnikow.html

    https://czasdzieci.pl/dodruku/id,56542-wielka_ksiega_lamiglowek.html

    https://www.dla-dzieci.com.pl/lamiglowki/wykreslanki_do_druku.html

    http://darmowelamiglowki.com/

    1. Inspiracje plastyczne.

    https://czasdzieci.pl/inspiracje/d,30-wielkanoc.html

    https://czasdzieci.pl/inspiracje/d,29-wiosna.html

    1. Kolorowanki

    https://czasdzieci.pl/kolorowanki/

    1. Origami.

    http://www.zabawkowicz.pl/zabawka/1763,origami-dla-poczatkujacych.html

     

    Życzy miłej zabawy!

    Wychowawcy Świetlicy

     

  • Polityka prywatności

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Strażaków Polskich w Kowalach Pańskich - Kolonii
    Szkoła Podstawowa w Kowalach Pańskich - Kolonii,
    Kowale Pańskie - Kolonia 34,
    62-704 Kawęczyn
  • Sekretariat 632887267
    Dyrektor 632887286

Galeria zdjęć