Taka była kampania wrześniowa... 23 sierpnia 1939 r. ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy
i Związku Radzieckiego: Joachim Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali w Moskwie tajny pakt.
Uzgodniono w nim wkroczenie armii obu tych państw do Polski. 1 września 1939 r. wojska hitlerowskich
Niemiec napadły na Polskę , a 17 września 1939 r. Polska została zaatakowana również od wschodu -
w granice naszego państwa wtargnęły armie Związku Radzieckiego
...i o tej drugiej dacie rozmawialiśmy z uczniami kl.IV ,a zwieńczeniem lekcji historii
był symboliczny znicz pamięci zapalony poległym w obronie Ojczyzny. E. G.
Zebranie z rodzicami odbędzie się 10 września 2015r. o godz. 16.00.
Zapraszamy wszystkich rodziców!
4 września br. uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w happeningu zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Turku wraz z Starostwem Powiatowym w Turku i Zarządem terenowym NSZZ Policjantów przy KPP Turek pod hasłem „Narkotyki i dopalacze - zło które wciąga młodzież”. Przed wyjazdem do Turku gimnazjaliści obejrzeli film zatytułowany „Dopalacze niszczą życie”. Autorami filmu jest ostrowska grupa PaT – „Uzależnieni od teatru”. Film ten to obraz tragicznych losów uzależnionego od dopalaczy chłopaka, wymownie obrazujący destrukcyjną siłę dopalaczy.
W happeningu wzięli udział również gimnazjaliści z Turku, Słodkowa, Kawęczyna, oraz uczniowie szkół średnich tj. I Liceum Ogólnokształcącego w Turku, Zespołu Szkół Technicznych w Turku oraz Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich. Swój sprzeciw przeciwko dopalaczom i narkotykom wyrazili również członkowie Turkowskiej grupy PaT. Na rynku miejskim młodzież wysłuchała m.in. dr Eryka Matuszkiewicza - toksykologa ze szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu, dr Wiesława Kaźmierczaka - specjalistę w dziedzinie psychiatrii ze Szpitala w Warcie, dr Alfreda Rajczyka – Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Turku, pielęgniarki Elżbiety Niespodziańskiej. Wszyscy przedstawili młodym ludziom informacje na temat szkodliwości zażywania oraz działania środków odurzającycych. Swym przemarszem zamanifestowaliśmy sprzeciw przed zażywaniem oraz rozprowadzaniem środków odurzających, w szczególności dopalaczy.
Minął czas wakacji i beztroski , czas odpoczynku, przyszła pora na obowiązki. O godz. 9.00 cała społeczność uczniowska spotkała się na mszy św. rozpoczynając rok szkolny i katechetyczny. Po długiej przerwie miło nam będzie spędzić razem najbliższe dziesięć miesięcy. Cieszymy się , że wszyscy szczęśliwie wrócili z wakacji w mury naszej szkoły.
Inauguracyjnego powitania dokonała Pani dyrektor Ewa Kałużna. Dziękujemy, że tak liczna grupa rodziców pierwszoklasistów obdarzyła nas zaufaniem przysyłając swoje największe skarby do naszej szkoły. Szczególnie serdecznie witamy nowych mieszkańców Kowali Pańskich Kolonii, rodaków przybyłych z dalekiego Kazachstanu, którzy powrócili na polską ziemię po wielu latach rozłąki – rodzinę Goranskich: panią Ludmiłę, pana Anatolija, panią Helenę i Sergieja. Mamy nadzieję, że Sergiej będzie dobrze czuł się w naszej szkole. Życzymy jemu i jego rodzinie, aby na swojej drodze spotkali ludzi szlachetnych , ludzi o ciepłych sercach, niosących pomoc i wsparcie.
Jak powiedziała Pani dyrektor niech każdego dnia przyświeca nam motto: Wiedza jest najbardziej wartościowym towarem na świecie. Każde nowe odkrycie czyni nas bogatszym.
Wspólnie zmierzymy się z trudem dnia codziennego, obowiązkami i pracą nad rozwojem własnych umiejętności i zdobywaniem wiedzy. Jaki będzie ten rok w największej mierze zależy od nas, od naszych postaw, motywacji do pracy, podejścia do obowiązków , jakim jest nauka.
Słowa powitania skierowali do nas przybyli goście w osobach Pana Wójta Gminy Kawęczyn, Pana przewodniczącego Rady Gminy i naszych radnych. Oto słowa złożone na ręce pani dyrektor: Radzie Rodziców, Rodzicom i Nauczycielom składamy życzenia spokojnego roku szkolnego, uwieńczonego sukcesami dzieci oraz cierpliwości i konsekwencji w wychowaniu młodego pokolenia Polaków.
Księdzu proboszczowi dziękujemy za patriotyczny akcent tego dnia , że tak jak My , wspólnie oddaliśmy hołd poległym w obronie Ojczyzny. To wielka wiara Polaków prowadziła ich do zwycięstwa .To największa tragedia dla polskiego narodu w naszej tysiącletniej historii – czytał uczeń Kamil Janaszczyk.
"Cały cel nauki polega na świadomym zdobyciu tego, co młodość otrzymuje darmo".- (Iwan Turgieniew)
Rozpoczęcie nowego roku szkolno - katechetycznego 2015/2016 01.09.2015r. Mszą Świętą
o godzinie 9.00, następnie po mszy o godz. 10.00 inauguracja w szkole w sali gimnastycznej.
Poniżej znajduje się dokument informujący o dotacjach na podręczniki.
Poniżej znajduje się lista uczniów klasy I z podziałem na klasę IA i IB. Powodzenia pierwszaki.
Lista_uczniow_klasy_Ia_Szkoly_Podstawowej_w_Kowalach_Panskich.doc
WAKACYJNA
NAUKA PŁYWANIA
Drużyna Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego WOPR w Kawęczynie organizuje naukę pływania!
Nauki potrwają przez cały miesiąc sierpień na terenie basenu OSiR w Turku.
Nauki będą prowadzić instruktorzy WOPR z Turku .
Liczba miejsc ograniczona.
Szczegóły pod kontaktem 603 676 607
Lato, lato, lato czeka.....a tam ciagle nie ma nas...
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 26 czerwca 2015r. rozpocznie Msza Święta w kościele parafialnym o godz. 8.00.
Po Mszy Św. wszyscy udajemy się do szkoły. Podsumowanie roku szkolnego, pożegnanie abslowentów w sali gimnastycznej
o godz. 9.00. Po części oficjalnej uczniowie wraz z wychowawcami udali się na ostatnią lekcję wychowawczą przed wakacjami.
W dniu 19 czerwca 2015 roku klasy II,III i IV ze Szkoły Podstawowej w Kowalach Pańskich odbyły wycieczkę do Torunia. Płynęliśmy statkiem wycieczkowym wzdłuż panoramy toruńskiej starówki, podziwialiśmy niezwykle widoki Torunia widziane z innej, wodnej perspektywy. Przebrano nas w krzyżackie peleryny, a jeden z zakonników zabrał nas na miejski patrol i przypomniał toruńskie czasy panowania Krzyżaków. Następnie odbyliśmy wycieczkę po najważniejszych zabytkach Starego Miasta w Toruniu. W okolicy ruin zamku pasowano nas na nowych członków Krzyżackiego Nowicjatu i rozdano nam dyplomy. W Domu Mikołaja Kopernika przyjęły nas mieszczki średniowieczne, które zapoznały nas z historią pieczenia toruńskiego piernika. Piekliśmy własne pierniki, które później otrzymaliśmy na pamiątkę do domu. Byliśmy również w Centrum Nowoczesności w Młynie Wiedzy. Jest to pierwsze centrum nauki w regionie kujawsko-pomorskim w pełni służące nauce i zabawie. Zwiedzając Centrum poznaliśmy eksponaty, które rozbudzają ciekawość, pozwalają zrozumieć świat i pokazują, że każdy jest odkrywcą przez całe życie. Wróciliśmy do domu trochę zmęczeni, ale zadowoleni.
Poniżej pilk zawierający listę uczniów przyjętych do Szkoły Podstawowej w Kowalach Pańskich.
O projekcie
Społeczeństwo XXI wieku nie może obyć się bez energii elektrycznej. Bez zapewnienia stałych i odpowiadających jej potrzebom dostaw nie może rozwijać się żadne państwo. Jednak wiedza na temat energii odnawialnej – sposobów jej wytwarzania i korzyści z jej uzyskiwania oraz wad, o których istnieniu też trzeba myśleć szacując zyski zarówno w rozumieniu ekonomicznym jak i ekologicznym - jest słaba.
Realizacja projektu ,”Odnawialne źródła energii” miała na celu podniesienie poziomu wiedzy dotyczącej powyższego tematu zarówno wśród młodzieży naszego gimnazjum jak i środowiska lokalnego.
Jednym z priorytetów projektu było kształtowanie umiejętności twórczego i samodzielnego myślenia, ale jednocześnie umiejętności pracy w zespole. Podkreślić należy, iż projekt „ Odnawialne źródła energii” był interdyscyplinarny, łączył on we wspólnym działaniu uczniów uzdolnionych humanistycznie i tych, dla których nauki ścisłe nie mają tajemnic.
W projekcie uczestniczyły cztery zespoły pięcioosobowe z drugiej klasy gimnazjum.
Efekty pracy grup w postaci prezentacji multimedialnych zostały wykorzystane 30 kwietnia 2015 r. w czasie DNIA PROJEKTÓW GIMNAZJALNYCH dla gimnazjalistów , nauczycieli, rodziców .
Szczególne podziękowania kierujemy do nauczycieli –opiekunów projektu p. Joanny Jaros, p. Haliny Kurzawy-Piechoty, p.Elżbiety Szymanowskiej, p. Ewy Sobolewskiej, p. Ewy Kałużnej.
Warto dodać, że projekt był realizowany we współpracy z p. Dariuszem Statuckim nauczycielem Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich.
W dniu 18 marca 2015r. w Zespole Szkół w Kowalach Pańskich odbył się koncert charytatywny pod hasłem: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. (Janusz Korczak). Śpiewaliśmy dla Ismeny Bąk.
Ismena to uczennica klasy I a Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku. Dziewczynka leczona jest z rozpoznaniem ostrej białaczki limfoblastyczej w Klinice Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Poznaniu, gdzie poddawana jest kolejnym cyklom leczenia chemioterapią.
O tym, że Ismena jest chora, nasza szkoła dowiedziała się od babci dziewczynki. Babcia opowiedziała o chorobie wnuczki i zwróciła się z prośbą o przekazanie 1% podatku na konto: Organizacja Pożytku Publicznego Numer KRS 0000023852, Hasło: „ISMENA BĄK”. Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi w Poznaniu PKO S.A. IV Oddział Poznań 72 1240 3220 1111 0000 3528 6598 .
Pierwszą próbę pomocy podjęli uczniowie działający w Samorządzie Uczniowskim Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kowalach Pańskich sprzedając ciastka i placki. Do zebranych ze sprzedaży pieniędzy swoją cegiełkę dorzucili nauczyciele i pracownicy szkoły.
W czasie ferii zrodził się pomysł na zorganizowanie przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół w Kowalach Pańskich koncertu. Zaproszenie na koncert przyjęła rodzina Ismeny i zaszczyciła nas swoją obecnością. Przybyły siostry pani Bąk oraz dziadkowie chorej dziewczynki.
Koncert poetycko rozpoczęli Kamil Janaszczyk i Agata Chojnacka, którzy przytoczonym wierszem odwołali się do miłości i wrażliwości ludzi, prosili, zadając jednocześnie pytanie: „ Zatrzymaj się na chwilę nad tym co w sercu kryjesz, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl - po co żyjesz?”
Następnie głos zabrała pani dyrektor Ewa Kałużna odwołując się do hasła koncertu. Nadmieniła, iż każde dziecko jest uśmiechnięte, gdy jest zdrowe, bezpieczne i kochane. Powitała wszystkich zebranych, jednocześnie dziękując za włączenie się w dzieło pomocy Ismenie i jej rodzinie.
Rodzice uczniów naszej szkoły również mieli swój wkład w organizację koncertu. Postanowili sprzedawać ciasto, a dochód ze sprzedaży przekazali na leczenie dziewczynki.
Jako pierwsi wystąpili najmłodsi wykonawcy naszej szkoły. W swoich utworach poruszali sprawy ważne z perspektywy dziecka. Przypomnieli, jak ważna jest miłość i przyjaźń. Potwierdzili swoja postawą, iż „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”!
Przygotowali następujące piosenki:
- „Zawsze razem”,
- „Dzieciom też coś od życia się należy”,
- „Przyjaciel wie”
- „Zostań moją przyjaciółką”.
Na nasz apel o koncercie odpowiedzieli także absolwenci naszej szkoły: Kamil i Anna Gibasiewicz oraz Katarzyna Binkowska. Obecnie są uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Turku.
O tym, jak ważna jest miłość i przyjaźń, przekonała nas również kolejna uczestniczka- Zuzanna Raźniak, która wykonała utwór Patrycji Markowskiej „Świat się pomylił”.
Miłość jest jedynym kluczem, który pasuje do bram raju. Cząstka raju, jest w każdym uśmiechu, w każdym dobrym słowie, w geście przychylności, który rozdajesz. Cząstka raju, jest w każdym sercu, które dla nieszczęśliwego będzie zbawczym portem. Jest w każdym domu z chlebem i winem, i z ludzkim ciepłem. O tym w piosence „Będzie lepszy dzień” śpiewały Alicja i Dominika, uczennice z klasy VI.
Kolejnym punktem koncertu były utwory instrumentalne wykonane przez uczniów klasy IV, V i VI. Uczniowie zagrali na fletach, Patrycja Piąstka na keyboard utwór Mu – Zet, a Konrad Kosowski na trąbce.
Wielu uczestników zaśpiewało dla Ismeny:
- duet Natalia Górska i Zuzanna Brzychcy- uczennice klasy VI –„Teraz Ty”
- Zuzanna Brzychcy -Lenka „Show”
-Zuzanna Raźniak Ayo „Who”
-Julia Raszewska Duffy „Mercy”
Wszyscy potwierdzili, że mają dobre serca i chcą służyć innym, niosąc radość i nadzieję. Uczennice gimnazjum Aleksandra Jaros, Daria Gierosz i Aleksandra Ptak wykonały utwór Kasi Nosowskiej „Nadzieja”.
Spotkanie zakończył utwór „Kolory serca” w wykonaniu wszystkich uczestników zaangażowanych w koncert.
Podziękowaniem za udział był słodki upominek i taniec „Czeko, czeko” w wykonaniu dziewczyn i chłopców z klasy VI i V.
Prowadzący wyrazili wdzięczność ludziom dobrych serc za wrażliwość i ofiarność, a pani dyrektor jeszcze raz zwróciła się do wszystkich: organizatorów, rodziców, mediów, a szczególnie do sołtysów, dziękując im za rozpowszechnienie informacji o koncercie.
Na ręce pani dyrektor rodzina Ismeny złożyła podziękowanie i laurkę, którą wykonała dla nas bohaterka koncertu Ismenka.
Dochód z koncertu przekazano na leczenie Ismenki.
Rekrutacja
Poniżej dokumenty wymagane do rekrutacji. Te same dokumenty znajdują się również w zakładce Dokumenty szkolne:
karta_zgloszenie_ucznia_do_szkoly_podstawowej_2015.doc
karta_zgloszenie_ucznia_gimnazjum_2015.doc
Rekrutacja
W Zespole Szkół w Kowalach Pańskich odbędą się w dniach 26 i 27 marca 2015r. Uczniowie na rekolekcje idą ze szkoły na 9 00 pod opieką nauczycieli i wychowawców. Zajęcia lekcyjne będą odbywać się wg planu.
W dniu 03.03.2015r. w Zespole Szkół w Kowalach Pańskich odbyły się eliminacje gminne konkursu recytatorskiego „STRZAŁKOWO 2015” pt. „Czerwieńcie, zieleńcie się słowa”.
Do konkursu przystąpiły trzy szkoły naszej gminy. Uczniów oceniała komisja w składzie: pani Urszula Jarentowska - nauczyciel Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kawęczynie, pani Anna Jankowska – nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tokarach Pierwszych, pani Elżbieta Szymanowska-nauczyciel Zespołu Szkół w Kowalach Pańskich.
Komisja oceniała: dobór repertuaru, walory artystyczne, kulturę słowa i ogólną prezentację. Uczniowie reprezentowali wysoki poziom recytatorski. Po długich obradach jury do etapu rejonowego wyłoniło następujące osoby: Monika Poniedziałek ze Szkoły Podstawowej w Kowalach Pańskich; Tatiana Rybczyńska i Patrycja Iwaniak ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tokarach Pierwszych; Adrianna Dewicka i Ewa Rojek ze Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kawęczynie.
W przerwie konkursu uczestnicy udali się na słodki poczęstunek i zostali obdarowani dyplomami i prezencikami.
Organizatorkami konkursu od wielu lat są nauczycielki Zespołu Szkół w Kowalach Pańskich: pani Beata Gibasiewicz i pani Elżbieta Szymanowska. Nagrody i dyplomy dla uczniów oraz podziękowania dla nauczycieli ufundowała Szkoła Podstawowa w Kowalach Pańskich oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Kawęczynie z siedzibą w Kowalach Pańskich.
„ U babci jest słodko, świat pachnie szarlotką…”
Słowami tej znanej piosenki, uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Kowalach Pańskich w dniu 21 stycznia 2015 r., powitali przybyłych na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Już dawno mury naszej szkoły nie gościły tak licznej grupy Babć i Dziadków. Podczas akademii, na którą złożyły się wiersze i piosenki, wzruszeniom nie było końca. Każdy z zaproszonych gości gorączkowo wyczekiwał występu swojego wnuka lub wnuczki, brawom nie było końca, a i łza zakręciła się w niejednym oku. Po występach dzieci głos zabrała p. dyrektor E. Kałużna i również dołączyła się do życzeń maluchów. W imieniu Babć i Dziadków za zaproszenie podziękował p. Andrzej Małolepszy. Dziadkom zostały wręczone upominki, a spotkanie „osłodzono” kawą i pysznym ciastem upieczonym przez mamusie. Uroczystość w szkole stała się dobrą okazją do spotkania i rozmów w miłej atmosferze.
Wszystkim Babciom i Dziadziusiom życzymy 100 lat!