Zakończył się rok szkolny i zaczęły się wakacje. Słonecznych i bezpiecznych wakacji życzy Administrator.
Dzień Matki w Szkole Podstawowej w Kowalach Pańskich
Dzień Matki jest jednym z najpiękniejszych świąt pełnym kwiatów i serdecznych życzeń. Święto to jest wyrazem wdzięczności, szacunku i miłości. Pamiętali o tym również uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Kowalach Pańskich, którzy pod okiem wychowawczyń: Beaty Gibasiewicz, Magdaleny Wiatrowskiej i Elżbiety Szymanowskiej przygotowali część artystyczną, na którą złożyły się piosenki, wiersze i gorące życzenia. Uroczystość odbyła się 26 maja 2014r. w pięknie przystrojonej sali gimnastycznej. Jej celem było budzenie szacunku i miłości dla Mam oraz postaw wyrażania im wdzięczności za trud wkładany w wychowanie dzieci. Swoją obecnością uroczystość zaszczyciła również pani dyrektor Ewa Kałużna, która osobiście złożyła życzenia wszystkim mamom z okazji ich święta. Mamy wysłuchały wierszy, piosenek i krótkiej historii n/t obchodów Dnia Matki. Najbardziej wzruszającym momentem była „wiązanka serdecznych życzeń”, gdzie dzieci mogły indywidualnie w miłych słowach wyrazić wdzięczność za ciepło domowej atmosfery
i trud codziennego dnia, wręczając swoim mamom symboliczne kwiaty oraz laurki, w kształcie serca. W czasie trwania części artystycznej na twarzach mam pojawiał się często uśmiech i łzy wzruszenia. Po części artystycznej wszyscy udali się na słodki poczęstunek, przygotowany jak zwykle przez niezawodne mamy. Było miło i przyjemnie.
Wychowawczynie kl. I - III
Ostra rywalizacja, świetna zabawa i nagrody - taka atmosfera towarzyszyła 30 kwietnia 2014 roku w Zespole Szkół w Kowalach Pańskich podczas Gminnych Eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym .
Do konkursu zgłosiły się drużyny czterech szkół podstawowych:
oraz dwóch gimnazjów:
Turniej składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W pierwszej części turnieju uczestnicy rozwiązywali test, w którym musieli wykazać się znajomością znaków i przepisów ruchu drogowego oraz wiedzieć, jak udzielić pierwzej pomocy przedmedycznej.
Kolejnym zadaniem było pokonanie toru przeszkód. Każdy z uczestników na rowerze pokonywał pięć przeszkód. Tylko trzem zawodnikom udało się przygotowany tor przejechac bezbłędnie: Igorowi Łakomemu z SP w Skarżynie, Jakubowi Kasprzakowi z Gimnazjum w Kawęczynie i Marcinowi Kamińskiemu z Gimnazjum w Kowalach Pańskich.
Wszyscy uczniowie udowodnili, że bardzo dobrze znają prawo o ruchu drogowym, a umiejętności które pokazali podczas jazdy na rowerze świadczą
o wielkim zaangażowaniu i przygotowaniu do zawodów.
W ogólnej klasyfikacji zwyciężyły drużyny Szkoły Podstawowej
i Gimnazjum w Kawęczynie. Zwycięskie drużyny będą reprezentowały Gminę Kawęczyn na etapie powiatowym, który odbędzie się 9 maja w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Dobrej.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w dalszej rywalizacji. Już zaczynamy odliczać czas do przyszłorocznych zawodów.
W przeddzień 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej uczniowie kl. II Gimnazjum w Kowalach Pańskich zrealizowali projekt dotyczący wielu unijnych aspektów.
Po odśpiewaniu Ody do radości zaszumiały w powietrzu flagi krajów-członków unii. Na szkolnej scenie pojawili się Lech , Czech i Rus opowiadając o założonych przez siebie państwach. Nie zabrakło także prezentacji świętych patronów Europy: Cyryla , Metodego i Benedykta z Nursji. Okazało się, że wspaniale można połączyć swoją pasję do wędkowania z chrześcijańskimi korzeniami Europy a więc „rybę” w roli głównej.
Projekt edukacyjny pt.: „Europa w mojej szkole” dostarczył wielu pozytywnych wrażeń uczniom, nauczycielom i rodzicom obecnym podczas prezentacji. W opinii dyrekcji szkoły był udanym przedsięwzięciem. Przeprowadzona ewaluacja potwierdziła celowość projektu.
Wszyscy uczniowie byli zainteresowani tematyką projektu i zaangażowani w pracę nad jego realizacją. Nauczyli się współpracować z kolegami i koleżankami, poszerzyli swoją wiedzę i wykorzystywali ją w działaniu twórczym. Dzieci po raz kolejny mogły pokazać się na tle szerszego środowiska, pokonywać bariery tremy, nabywać nowe doświadczenia i umiejętności.
Tego typu przedsięwzięcie wymagało szczególnego przygotowania, dobrej współpracy w zespołach i odpowiedzialności za powierzone zadania.
Kulinarnym akcentem dnia była degustacja galaretek w unijnych barwach.
Opiekunki projektu:
Ewa Grzybek i Agnieszka Gibasiewicz
W Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu 432 laureatów konkursów przedmiotowych organizowanych dla uczniów gimnazjów województwa wielkopolskiego odebrało z rąk Wojewody Wielkopolskiego pana Piotra Florka i Wielkopolskiego Kuratora Oświaty pani Elżbiety Walkowiak zaświadczenia i nagrody. Wśród nich znalazła się Weronika Górska - uczennica kl. III Gimnazjum
w Kowalach Pańskich, która została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego.
W konkursie tym uczestniczyło:
- 5 843 uczniów na etapie szkolnym, którzy stanowią 5,36% wszystkich uczniów gimnazjów,
- 173 uczniów na etapie rejonowym,
- 55 uczniów na etapie wojewódzkim
Weronika zdobywając 45 punktów na 50 możliwych, uzyskała czwarty wynik na etapie wojewódzkim. Nauczycielką przygotowującą była pani Halina Kurzawa-Piechota
Uroczystość wręczenia zaświadczeń laureatom konkursów uświetniły występy uczniów Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu: Barbary Żołnierczyk i Barbary Słomian na skrzypcach oraz Aleksandry Zagórskiej na fortepianie.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
W zakładce dokumenty szkolne zanjduje się podstrona REKRUTACJA. Znajdą tam Państwo potrzebne informacje oraz załączniki.
PLan Lekcji
„Grudniowa, piękna noc z kolędą przyszła do nas,
Grudniowa, piękna noc, przez ludzi wymarzona.
I wokół cały świat pierzynką otuliła,
Zmieniła w bajkę świat i gwiazdy zapaliła”.
W dniu 13 grudnia 2013 roku odbył się w naszej szkole koncert kolęd
pt. „Bóg się rodzi”. W tym dniu do szkoły przybyli liczni goście. Byli to: proboszcz parafii Kowale Pańskie – ks. Roman Kowszewicz, wójt Gminy Kawęczyn – p. Jan Nowak, przewodniczący Rady Gminy –
p. Piotr Gebler, przewodnicząca Rady Rodziców – p. Sylwia Jaros – Brzychcy, radna - p. Bożena Kolęda, radny – p. Józef Raszewski, sołtys wsi Kowale Pańskie Kolonia – p. Andrzej Jaworski, rodzice, nauczyciele czynni i emerytowani oraz uczniowie, którzy byli jednocześnie widzami jak i artystami prezentującymi swe talenty muzyczne, wokalne i aktorskie. Sala gimnastyczna – zwykle przestrzenna i trochę zimna- prezentowała się wyjątkowo przytulnie; zdobiły ją bowiem szopki przygotowane przez uczniów klasy III gimnazjum pod kierunkiem p. Magdaleny Tomczyk, liczne choinki oraz ilustracje o tematyce świątecznej wykonane przez uczniów naszej szkoły.
Montaż słowno – muzyczny prowadziły uczennice klasy I i II gimnazjum: Aleksandra Jaros, Daria Gierosz oraz Aleksandra Ptak. Uczniowie każdej z klas przygotowali kolędy i pastorałki, które z wielkim zaangażowaniem prezentowali na szkolnej scenie. Dodatkowo dziewczynki i chłopcy z klasy V pod czujnym okiem p. Agnieszki Gibasiewicz przygotowali jasełka ukazujące historię biblijną w konwencji gospel. Swoje umiejętności zaprezentowali również członkowie szkolnego chóru, którym dyrygowała p. Agata Wierzbicka. W tym świątecznym nastroju miło mijał czas. Na zakończenie życzenia świąteczne i noworoczne wszystkim uczestnikom koncertu złożyli: p. Jan Nowak, dyrektor szkoły- p. Ewa Kałużna oraz p. Sylwia Jaros – Brzychcy, która nagrodziła wszystkich małych i dużych artystów ( i nie tylko ich) słodyczami. W organizację koncertu zaangażowani byli nauczyciele: p. Beata Gibasiewicz, p. Magdalena Wiatrowska, p. Elżbieta Szymanowska, p. Joanna Jaros, p. Anna Walczykowska, p. Agnieszka Gibasiewicz, p. Halina Kurzawa- Piechota, p. Magdalena Tomczyk, p. Agata Wierzbicka, p. Krzysztof Jesionek. Nad organizacją całości czuwały opiekunki Samorządów Uczniowskich- p. Wioletta Sidorowicz oraz p. Katarzyna Linka.
Wszystkim dziękujemy za obecność, pomoc i życzliwość. Zapraszamy za rok...
Ostatni tydzień przed zimową przerwą świąteczną uczniowie, rodzice oraz nauczyciele naszej szkoły spędzili w prawdziwie świątecznym nastroju. W tym bowiem tygodniu odbyły się klasowe spotkania wigilijne integrujące całą społeczność szkolną. W pięknie przystrojonej świetlicy szkolnej spotkały się klasy I – III, IV – VI szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum. Spotkania odbywały się w miłej świątecznej atmosferze; były życzenia, czytanie fragmentów Pisma Świętego, wspólne kolędowanie. Wszystkie zakończyły się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez mamy, uczniów, wychowawczynie oraz długimi rozmowami przy wspólnym stole.
Katarzyna Linka
W okresie przedświątecznym w naszej szkole z inicjatywy Rady Rodziców,
a w szczególności przewodniczącej p. Sylwii Jaros Brzychcy odbyły się niecodzienne warsztaty ozdób bożonarodzeniowych oraz pieczenia i dekorowania pierników. Celem tych warsztatów była realizacja dwóch podstawowych zadań:
W spotkaniach warsztatowych wzięli udział rodzice, nauczyciele
i uczniowie. Ozdoby świąteczne tj. prześliczne gipsowe aniołki i szopki zostały wykonane pod kierunkiem nauczycielki plastyki p. Magdaleny Tomczyk. Gipsowe odlewy aniołków i szopek wykonały p. Sylwia Jaros Brzychcy i Małgorzata Kapłonek, a następnie w świetlicy szkolnej odbyło się wspólne malowanie.
Wszyscy uczestnicy warsztatów wykazali się niebywałą inwencją twórczą, pomysłowością i starannością. W wyniku kilkugodzinnej pracy powstało wiele oryginalnych, cudownych i niepowtarzalnych ozdób świątecznych.
Na kolejnym przedświątecznym spotkaniu warsztatowym zgłębiano tajniki przygotowania odpowiedniego ciasta piernikowego i poznawano techniki zdobienia pierników. W miłej, świątecznej atmosferze powstały piękne serca piernikowe na choinkę lub prezenty.
Świąteczne cudeńka uatrakcyjniły wieczór kolęd, podczas którego Rada Rodziców zorganizowała kiermasz ozdób bożonarodzeniowych i smakołyków piernikowych.
Gorące podziękowania wszystkim Rodzicom za zaangażowanie się
w życie szkoły, za okazanie serca, które pozwala uwierzyć w drugiego człowieka i z wiarą patrzeć w przyszłość.
„ Dziś cień wosku Ci ukaże, co Ci życie niesie w darze”
Zgodnie z ludowym obyczajem obchodziliśmy w szkole andrzejki. Z tej właśnie okazji
w dniu 28 listopada samorządy uczniowskie zorganizowały dyskotekę, która obfitowała
w różne atrakcje. Główną była oczywiście zabawa odbywająca się przy dźwiękach muzyki przygotowanej przez chłopców z klasy II gimnazjum. Ponadto uczestnicy zabawy mogli dowiedzieć się, co im „ życie niesie w darze”, czyli powróżyć sobie przy stoiskach przygotowanych przez poszczególne klasy. Miłośnicy dobrej kuchni też znaleźli coś dla siebie – pyszne ciasta, ciasteczka, rogaliki i pączki przygotowane przez mamy a także uczennice gimnazjum. Opiekunkami na dyskotece były panie: Magdalena Wiatrowska, Joanna Jaros, Agnieszka Gibasiewicz, Wioletta Sidorowicz i Katarzyna Linka. Wspólna zabawa trwała do godz. 19.00. Następnie wszyscy zmęczeni i zadowoleni wrócili do domów...i tak „tradycji stało się zadość”.
Zgodnie ze zwyczajem 30 września obchodziliśmy Dzień Chłopca. Z tej okazji dziewczynki z wszystkich klas przygotowały dla swoich kolegów upominki, a Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę. Opiekunkami na niej były panie: Elżbieta Szymanowska, Beata Gibasiewicz, Wioletta Sidorowicz i Katarzyna Linka.
W okresie od 1 lipca 2012r. do 30 czerwca 2014r. w naszej szkole realizowany jest projekt „Nasze dzieci – nasza przyszłość – projekt dla szkół Gminy Kawęczyn”
nr POKL.09.01.02-30-109/11
W ramach projektu uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum uczestniczą w bezpłatnych zajęciach pozalekcyjnych:
Uczniowie, którzy uczęszczają na zajęcia w ramach projektu korzystają z posiłków tj. kanapka i soczek.
Ponadto dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczących w zajęciach
w ramach projektu zostaną zorganizowane 2 wycieczki edukacyjne.
Uczniowie gimnazjum uczestniczący w zajęciach z doradztwa zawodowego wezmą udział również w wycieczkach do zakładów pracy.
Niezwykłą atrakcją projektu jest zorganizowanie dla uczniów szkoły podstawowej 2 festynów rodzinnych.