Od kilku lat w naszej szkole działa kółko teatralne prowadzone przez Katarzynę Linkę – nauczycielkę języka polskiego. W zajęciach prowadzonych raz w tygodniu uczestniczą uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej.
Celem działalności kółka jest przede wszystkim rozwijanie inwencji twórczej i kształcenie wyobraźni, rozwijanie wrażliwości estetycznej u dzieci, odkrywanie w uczniach zdolności i talentów, budowanie pozytywnych więzi emocjonalnych. Poza tym uczniowie doskonalą umiejętność pięknego wypowiadania się, poprawnego artykułowania i przełamują lęki przed publicznymi wystąpieniami.
Uczestnicy zajęć biorą udział w zabawach integrujących grupę, odgrywają scenki dramowe, określają stany emocjonalne, wymyślają dialogi na zadany temat. Ponadto uczestniczą w zadaniach polegających na zabawie językiem polskim (np. tworzenie zdań złożonych z wyrazów zaczynających się na tę sama literę, gromadzenie określeń danego przedmiotu, tworzenie neologizmów i ich definicji).
W tym roku uczestnicy zajęć teatralnych zaprezentowali efekty swojej pracy na apelu z okazji Dnia Ziemi. Więcej w albumie fotograficznym pod hasłem koło teatralne.
W tym roku szkolnym jedną z lektur poznawanych przez klasę V była powieść
L. M. Montgomery – „Ania z Zielonego Wzgórza”. Wraz z nauczycielką języka polskiego – Katarzyną Linką postanowiliśmy inaczej niż zwykle pracować nad lekturą. Propozycją brzmiała: „Realizujemy projekt „W świecie Ani z Zielonego Wzgórza”.
Do pracy przystąpiliśmy z wielkim zapałem. Pani podzieliła nas na trzy grupy; każda
z grup miała do wykonania inne zadanie. Wcieliliśmy się w role dziennikarzy prasowych, aktorów, scenarzystów, pracowników biura turystycznego i …puściliśmy wodze wyobraźni. Spotykaliśmy się często, a nasze pomysły i wyniki pracy przedstawialiśmy pani
na konsultacjach.
Efektami końcowymi postanowiliśmy się pochwalić szerszemu gronu. Stąd pomysł
na lekcję otwartą. Wzięli w niej udział pani dyrektor Iwona Sobińska oraz rodzice.
A oto co można było zobaczyć:
- gazetkę ścienną poświęconą L. M. Montgomery, wystawę jej książek,
- gazetkę ścienną na temat Kanady i Wyspy Księcia Edwarda,
- gazetę „Echo Avonlea” z artykułami dotyczącymi ważnych wydarzeń z życia tej
miejscowości,
- płytę z wywiadem z Anią Shirley,
- przewodnik po Kanadzie, Wyspie Księcia Edwarda oraz Avonlea,
- prezentacje multimedialne związane tematycznie z lekturą,
- przedstawienie „Tragiczny podwieczorek” oparte na fragmencie książki i samodzielnie
opracowanym scenariuszu.
Taki sposób poznawania lektur bardzo nam się podoba. Stąd wniosek – „Lektury nie są trudne, nie muszą być nudne”.
Z dniem 1 października 2010 r. rozpoczęliśmy w naszej szkole działania dotyczące projektu "Ty też potrafisz" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu IX - Rozwój wykształcenia
i kompetencji w regionach, Poddziałanie 9.1.2. - Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizowany jest we wszystkich szkołach Gminy Dobra w partnerstwie
z Gminą Kawęczyn i Brudzew.
W naszej szkole do udziału w zajęciach organizowanych w ramach projektu
„Ty też potrafisz” zgłosiło się 69 uczniów gimnazjum (co stanowi 100% wszystkich uczniów) oraz 90 uczniów szkoły podstawowej (co stanowi 90,9% wszystkich uczniów). Uczniowie ci złożyli karty zgłoszeniowe podpisane przez rodziców.
Zgodnie z celami i założeniami projektu uczniowie uczestniczą
w proponowanych zajęciach.
Zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze z języka polskiego i matematykiskierowane są dla uczniów mających trudności w nauce. Udział uczniów w tych zajęciach zapewni im pomoc i wsparcie, pomoże wyrównać szanse edukacyjne i zdobyć niezbędne wiadomości i umiejętności.
Udział uczniów w zajęciach rozwijających kompetencje kluczowe uwzględnia indywidualne potrzeby dziecka. Głównym celem prowadzenia tych zajęć jest stwarzanie warunków rozwijania samodzielności,kreatywności zainteresowań, a także wzbudzanie pozytywnej motywacji do zdobywania wiedzy i osiągania lepszych wyników, stworzenie możliwości rywalizacji między uczniami.
Uczniowie szkoły podstawowej z klas I – III uczestniczą w zajęciach specjalistycznych
z gimnastyki korekcyjnej i logopedii, natomiast uczniowie szkoły podstawowej
i gimnazjum uczestniczą w zajęciach psychologiczno – pedagogicznych. W zajęciach tych
z uczniami młodszymi uczestniczą również rodzice.
Uwzględniając potrzeby i zainteresowania naszych uczniów szkoła przygotowała własną ofertę zajęć pozalekcyjnych w ramach proponowanych modułów.
Aby zaciekawić uczestników prowadzonymi zajęciami, wzbudzić w nich chęci do dalszej edukacji oraz sprawić, aby zajęcia były atrakcyjne i nieszablonowe, szkoła została zaopatrzona w nowoczesny sprzęt multimedialny m.in. tablicę interaktywną, projektor multimedialny, wizualizer, telewizor.
Ponadto zakupiono pomoce dydaktyczne, które będą wspierać proces nauczania i uczenia się, pozwolą uczniowi bezpośrednio i pośrednio poznawać rzeczywistość oraz pomogą w nabyciu określonych umiejętności.
Do zakupionychśrodków dydaktycznychnależą m.in.: ułamki magnetyczne, przybory tablicowe magnetyczne, stacja meteo-przenośna, globus podświetlany, modele chemiczne, słowniki z płytami CD-ROM, mapy, plansze do języka polskiego, angielskiego ,niemieckiego, płyty DVD do nauki tańców, instrumenty muzyczne, przybory do gimnastyki korekcyjnej, radiomagnetofony, lustro do ćwiczeń logopedycznych.
Praca aktywnymi metodami przy pomocy atrakcyjnych środków dydaktycznych wpłynie korzystnie na podniesienie poziomu nauczania, a tym samym na osiąganie przez uczniów wyższych niż dotychczas wyników oraz motywację do nauki.
Uczniowie naszego gimnazjum: Kamil Gibasiewicz klasa I i Weronika Deszcz klasa II otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe w powiatowym konkursie plastycznym pt. „Pisanka wielkanocna”. Konkurs został zorganizowany przez MDK w Turku.
Komisja konkursowa spośród około 200 nadesłanych pisanek wybrała te najpiękniej ozdobione i przyznała kilkanaście równorzędnych nagród.
Nagrodzeni uczniowie ich opiekunowie oraz zaproszeni goście mogli wziąć udział
w warsztatach wielkanocnych “Z jajem”. Uczestnicy uczyli się przeróżnych technik zdobienia największego z symboli świąt wielkanocnych. Można było też poznać różne sposoby zdobienia palm wielkanocnych i kartek świątecznych.
Podczas warsztatów dzieliło się swoimi umiejętnościami i prezentowało swoje wyroby wielu twórców ludowych z naszego regionu.
Organizatorem Gminnych Eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa
w Ruchu Drogowym był Zespół Szkół w Kowalach Pańskich. Do turnieju zgłosiły się drużyny trzech szkół podstawowych:
oraz dwóch gimnazjów:
Poszczególne szkoły były reprezentowane przez trzyosobowe drużyny. Zespół naszej podstawówki wystąpił w składzie: Jakub Golak, Krzysztof Jaros, Bartłomiej Smak. Natomiast drużyna gimnazjalistów przedstawiała się nastepująco: Jakub Darul, Hubert Przybyła, Bartosz Roszkowski.
Konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W pierwszej części turnieju uczestnicy rozwiązywali losowo wybrany test ze strony internetowej: www.wychowaniekomunikacyjne.pl, w którym musieli wykazać się znajomością znaków
i przepisów ruchu drogowego oraz wiedzieć, jak udzielić pierwzej pomocy przedmedycznej. Uczniowie szkoły podstawowej rozwiązywali test jednokrotnego wyboru, składajacy się z 25 pytań zamkniętych, natomiast uczniowie gimnazjum rozwiązywali test wielokrotnego wyboru, składajacy się również z 25 pytań zamkniętych.
W kolejnej konkurencji zawodnicy musieli wykazać się sprawnością jazdy na rowerze
i pokonać tor przeszkód, na który składał się: slalom między pachołkami, tunel z desek
i slalom kółkowy.
W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła drużyna z Kawęczyna, zespół naszej podstawówki zajął miejsce drugie. Natomiast w kategorii szkół gimnazjalnych, drużyna naszej szkoły wykazała się najlepszą znajomością przepisów drogowych oraz sprawnością jazdy na rowerze i uplasowała się na miejscu pierwszym. Zwycięskie zespoły reprezentowały Gminę Kawęczyn na etapie powiatowym, który odbył się w dniu
15 kwietnia w Malanowie. Nasi gimnazjaliści jeszcze raz dowiedli, że są bezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego. Zajęli pierwsze miejsce w powiecie tureckim.
W nagrodę otrzymali dyplomy i rowery oraz będą reprezentować nasz powiat w Finale Wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbędzie się13 maja 2011 r. w Koninie.
Więcej w dalerii zdjęć w zakładce aparat fotograficzny!!!
Konkurs plastyczny-'Droga do świętości Jana Pawła II'
Laureat konkursu Franciszek Statucki klasa I-jego praca
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa
na otwartą lekcję języka polskiego w klasie I gimnazjum,
która odbędzie się 6 kwietnia 2011 r., o godz. 8. 30
Uczniowie kl. I gimnazjum i nauczyciel języka polskiego
Zaplanowany Dzień Wiosny obejmował najróżniejsze działania, ukazujące odkrywanie i rozwijanie zdolności, pasji oraz talentów jako niezwyklae ważne zadanie w dzisiejszym nauczaniu. Uczniowie wypełnialiw tym dniu:
- uczestniczyli w warsztatach ze wschodnich sztuk walki;
- uczestniczyli w pokazach chemicznych
- wykonali plakat dowolną techniką ph.: "Wiosna w różnych barwach";
- wykonali wystrój klasy w wylosowanym kolorze np. czerwony, zielony...
- przygotowali wiersz, piosenkę, rymowankę o wiośnie w połączeniu z kolorem dalnej klasy;
- klasowa ksiega rekordów Ginessa;
- promowali zdrowy styl życia ph.: "Żyj zdrowo" przygotowując zdrowe potrawy yj. sałatki, surówki, kanapki...
Wszystkie działania miały na celu:
- rozbudzanie w uczniach ciekawości poznania świata, ambicji badawczych, społecznych, kulturowych i artystycznych
Wszystkie efekty uczniowie prezentowali na apelu podumowującym całą swoją, bogatą twórczość. Wiecej w galerii zdjęć!!!
W dniu 25 marca 2011r. podczas spotkania Finałowego XIX Konkursu Recytatorskiego dla szkół podstawowaych " CZERWIEŃCIE, ZIELEŃCIE SIĘ SŁOWA..." zorganizowanego przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie zaprezentowała się uczennica naszej szkoły - Zuzanna Raźniak z klasy I. Podopieczna pani Beaty Gibasiewicz nauczycielki nauczania zintegrowanego. Zuzia otrzymała wyróznienie nagrodę książkową, upomniek i dyplom. W konkursie wzięło udział 55 rectatorów z klas I - VI.
Konkurs jest doskonałą okazją do poznania literatury i promowania kultury języka polskiego. Stwarza możliwość zainteresowania dzieci ojczystym i światowym dorobkiem poetyckim. Co roku eliminacje gminne odbywają się w naszej szkole, tj. w Zespole Szkół w Kowalach Pańskich.
W dniu 9 marca 2011r. w Miejskim Domu Kultury w Torku odbyły się eliminacje powiatowe do XIX Międzypowiatowego Konkursu Recytatorskiego ,,Czerwieńcie, zieleńcie się słowa''. W konkursie wystąpili młodzi recytatorzy z kl. I - III i IV - VI.
Naszą szkołę reprezentowała ucznnica kl. I Zuzanna Rosiak, która zdobyła nagrodę wraz z nominacją do finału konkursu w Strzałkowie. Zuzia prezentowała wiersz Marii Konopnickiej pt.,, Sposób na laleczkę''. Nauczyciel przygotowujący p. Beata Gibasiewicz.
2 marca 2011 roku odbyły się w naszej szkole gminne eliminacje konkursu recytatorskiego Strzałkowo 2011.
Na konkurs zgłosiło się 23 uczniów ze szkół podstawowych gminy Kawęczyn.
Z naszej szkoły recytowała: Zuzia Raźniak ucz.I /z klasy p .B. Gibasiewicz/, Ala Gibasiewicz ucz. II/ z klasy p. M. Wiatrowskiej/, Ola Rosiak ucz.III /z klasy p. E. Szymanowskiej/, Dominika Urbaniak ucz. VI/ przygotowana przez p. E. Grzybek/.
Uczestnicy prezentowali wysoki poziom. Przygotowany repertuar był ciekawy i zróżnicowany, pokazywał możliwości interpretacyjne recytujących.
Jury złożone z nauczycieli – opiekunów oceniało dobór repertuaru, interpretację tekstów oraz ogólne wrażenie artystyczne.
Dopełnieniem przesłuchań, była oprawa artystyczna przygotowana przez p. Beatę Gibasiewicz.
Konkurs nie mógłby się odbyć, gdyby nie pomoc sponsorów. Składamy serdeczne podziękowania: pani Elzbiecie Kalinowskiej- dyr. Biblioteki Gminnej, opiekunkom sklepiku uczniowskiego za upominki, słodkości i poczęstunek.
W przesłuchaniach powiatowych w Turku będzie nas reprezentować Zuzia Raźniak ucz. kl. I w wierszu Sposób na laleczkę Marii Konopnickiej.
Red. E. Grzybek
Komunikat!
Dyrektor Zespołu Szkół w Kowalach Pańskich informuje, że zapisy dzieci do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej oraz klasy pierwszej Gimnazjum prowadzone będą
w sekretariacie do dnia 1.04.2011r. w godzinach od 7.30 do 14.30.
Dokumenty niezbędne przy zapisie:
- podanie rodzica
- zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka do przedszkola w roku szkolnym 2010/2011.
W ramach projektu edukacyjnego " Ty też portafisz" realizowane są najróżniejsze zajęcia dla uczniów zdolnych i majacych trudności. Zobacz sam....
Dzisiaj, tj. 27.01.2011r. w Gimnazjum w Kowalch Pańskich odbyły się Mistrzostwa Powiatu Tureckiego w Unihokeja Chłopców - eliminacje. W meczu Kowale - Słodków wynik 9:3 dla drużyny z Kowali Pańskich. Chłopcy zajmują I miejsce w grupie. Oto nasza zwycięzka drużyna z nauczycielem wych. fizyczn
ego p. Anną Wodzińską.
Choć kartki w kalendarzu w dniu 21 i 22 stycznia nie są oznaczone kolorem czerwonym, to jednak każdy, mały i duży, pamięta, że w tych dwóch dniach obchodzony jest w Polsce Dzień Babci i Dzień Dziadka.
Nie zapomnieli o tym święcie uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Kowalach Pańskich i pod okiem swoich pań wychowawczyń przygotowali okolicznościową akademię dla ukochanych babć i dziadków. 21 stycznia na godzinę 9.00 tłumnie przybyli dziadkowie naszych najmłodszych uczniów. Wysłuchali wierszy i piosenek, podziwiali pięknie przygotowane tańce, otrzymali od wnuków laurki, a później udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez mamusie.
Rozmowom nie było końca, bo Dzień Babci i Dziadka stał się okazją do bardzo miłego spotkania towarzyskiego. Dziękując za przybycie, wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy dużo zdrowia i tradycyjnych 100 lat !
Więcej w galerii zdjęć!!!
W Zespole Szkół w Kowalach Pańskich nauczyciele, uczniowie i rada rodziców zorganizowali wieczór kolęd. Nasi uczniowie wkonali najpiękniejsze kolędy i pastorałki, a zdolni uczniowie zagrali na instrumantach. Na koncercie nie zabrakło rodziców, gości, którzy po koncercie zakupili stroiki. Dochód ze sprzedaży rodzice przeznaczyli na potrzeby uczniów.
Więcej w albumie fotograficznym!!!
Zapraszamy na wieczór kolęd 17.12.2010r. o godz. 16.00.
Więcej informacji w załączniku!
Listopad to miesiąc, w którym odbywają się konkursy o tematyce zdrowotnej.
Jednym z nich był XI Powiatowy Konkurs Profilaktyczny pod hasłem: „Tato, Mamo – Nie pal!”
Zadaniem uczestników konkursu było oryginalne przekazanie informacji w formie plastycznej o szkodliwości i skutkach picia alkoholu i palenia tytoniu.
19 listopada komisja konkursowa nagrodziła autorów prac.
II miejsce zajęła uczennica klasy II Kamila Sęk, natomiast wyróżnienie uzyskali:
Kinga Chojnacka klasa VI, Piotr Kamiński kl. III, Oliwia jońska klasa I.
Gratulujemy autorom prac!!!
17 listopada 2010r. odbył się w Domu Kultury w Turku XVIII Powiatowy Festiwal Piosenki o Zdrowiu 2010.
Celem imprezy było:
- aktywne włączenie dzieci i młodzieży w realizację działań prozdrowotnych,
- kształtowanie właściwych postaw zdrowotnych,
- stworzenie możliwości wypowiedzenia się o problematyce zdrowotnej w formie muzycznej.
Nasza szkołę reprezentowały uczennice gimnazjum: Katarzyna Binkowska z klasy I
i Dagmara Szalewska z kl. II w piosence „Nie pal”.
Dziewczyny zajęły II miejsce. Serdecznie gratulujemy!!!