Teatrzyku kamishibai
W dniu 1 grudnia 2017 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia biblioteczne
z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai.
Zajęcia prowadziła pani Katarzyna Łazuga – nauczyciel bibliotekarz z CDN PBP w Turku.
W spotkaniach zainspirowanych zbliżającym się Dniem Górnika uczestniczyli uczniowie z oddziału przedszkolnego Gminnego Przedszkola „Kasztanowe Ludki” w Kowalach Pańskich oraz uczniowie z klasy pierwszej
i klas trzecich Szkoły Podstawowej im. Strażaków Polskich w Kowalach Pańskich – Kolonii.
Uczniowie mieli okazję wysłuchać i obejrzeć „Legendę o Skarbniku”
w formie japońskiego teatrzyku kamishibai. Technika teatrzyku poprzez piękne ilustracje oraz drewniany parawan wprowadziła uczniów w świat teatru. Jednak dzieci nie tylko poznały legendę, ale wykonały pracę plastyczną nawiązującą do tekstu lub do tematyki związanej z górnictwem.
Spotkania były również okazją do rozmów o wartościach takich jak: rodzina, uczciwość, odpowiedzialność.
Program edukacyjny „Polska – moja Ojczyzna”
W dniu 7 grudnia 2017r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Strażaków Polskich w Kowalach Pańskich gościli przedstawicieli Agencji szkolno – przedszkolnej LUPUS z programem edukacyjnym „Polska – moja Ojczyzna”. Uczniowie klas I- III mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat Ojczyzny – godło, flaga, hymn, mapa Polski, stolice. Uczniowie chętnie brali udział w dyskusji i pokonywali kolejne etapy odkrywania planszy z najpopularniejszym wierszem Władysława Bełzy:
„- Kto ty jesteś ? – Polak mały.
–Jaki znak twój? – Orzeł biały….”
Na zakończenie wszyscy głośno wyrecytowali „katechizm polskiego dziecka” i otrzymali na pamiątkę dyplom małego patrioty. Chętni uczniowie mieli też okazję brać udział w sesji zdjęciowej w mundurach wojskowych z okresu Powstania Warszawskiego.
B.W
Warsztaty profilaktyczne
W dniu 12 grudnia 2017 r. terapeuci z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii Oddział w Turku przeprowadzili warsztaty dla uczniów klas V- VII szkoły podstawowej i II –III gimnazjum
w zakresie rozpoznawania i reagowania na zachowania narkotykowe
i alkoholowe.
Warsztaty te zostały zorganizowane i sfinansowane przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kawęczynie.
Stypendia Towarzystwa Samorządowego
W dniu 24 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej - Curie Kawęczynie odbyło się wręczenie stypendiów Towarzystwa Samorządowego uczniom naszej gminy. Na uroczystość przybyli: prezes TS w Koninie pan Ireneusz Niewiarowski, wójt Gminy Kawęczyn pan Jan Nowak, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kawęczynie pani Arleta Biegańska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Strażaków Polskich w Kowalach Pańskich – Kolonii pani Ewa Kałużna, koordynatorzy programów stypendialnych, stypendyści wraz z rodzicami. Zaproszonych gości powitała dyrektor pani Arleta Biegańska, następnie głos zabrali prezes TS pan Ireneusz Niewiarowski i wójt Gminy Kawęczyn pan Jan Nowak.
W dalszej części spotkania, wręczono stypendia i pogratulowano zdolnej młodzieży. Tegorocznymi stypendystami oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej im. Strażaków Polskich w Kowalach Pańskich – Kolonii są: Zuzanna Brzychcy, Kamila Sęk, Dominika Karbowska i Julia Raszewska. Stypendyści złożyli serdeczne podziękowania oraz wręczyli kwiaty panu prezesowi TS, panu wójtowi, koordynatorom programów stypendialnych i dyrektorom szkół. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.
W sobotę 11.11.2017 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką rodziców i p. Anny Wodzińskiej wzięli udział w XXVIII Ogólnopolskich Biegach Niepodległości w Turku. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych ponieważ padał ulewny deszcz, uczniowie rywalizowali w sportowej atmosferze. Szkołę Podstawową im. Strażaków Polskich w Kowalach Pańskich – Kolonii reprezentowali: Nikola Andrzejewska – rocznik 2009 wzięła udział w biegu na 400m i zajęła 16 miejsce; Monika Poniedziałek – rocznik 2006, biegła na 800 m, stanęła na podium zajmując II miejsce w swojej kategorii, otrzymała dyplom, medal i nagrodę rzeczową; Wiktoria Poniedziałek – rocznik 2005, dystans 800 m – zajęła 23 miejsce; Klaudia Andrzejewska – rocznik 2004, wzięła udział w biegu na 1200 m zajmując wysokie 9 miejsce; Dawid Gołdyka – rocznik 2006 – biegł 800 m i zajął 11 miejsce; niewiele do podium brakło Konradowi Grzeszkiewiczowi (rocznik 2005) biegł na 800 m, Konrad bardzo długo prowadził, ale ostatecznie uplasował się na IV miejscu otrzymał medal, dyplom i nagrodę rzeczową; ostatnim zawodnikiem reprezentującym szkołę był Michał Kołata – rocznik 2005 biegł na 800 m i zajął 23 miejsce. Wszystkim gratulujemy i cieszymy się, że w aktywny sposób uczcili Święto Niepodległości.
Zawsze moja, Twoja, nasza
Mówią na Jem temat mężowie stanu, dyskutują politycy, piszą wiersze poeci, często mówimy o Niej w szkole, bywa również przedmiotem rozmów w naszych domach.
Jan Kasprowicz wierny Jej syn i piewca jej uroków napisał: „Rzadko na moich wargach, niechaj to warga ma wyzna, jawi się krwią przepojony najdroższy wyraz Ojczyzna”
Oprócz języka ojczystego łączy nas wiele różnych spraw. To, co przeżyliśmy na przestrzeni wieków, czyli nasza historia. To, czym żyjemy obecnie, czyli nasza współczesność. Wreszcie to, co pragniemy osiągnąć, czyli nasza przyszłość.
Są też sprawy, które nas dzielą. Najważniejsze z nich dotyczą wyborudróg, którymi powinien kroczyć nasz naród. Musimy wcześnie uczyć się myśleć i mówić o Polsce. Musimy również wcześnie przyjmować na siebie odpowiedzialność za każdy dzień przeżyty w rodzinie, szkole, zakładzie pracy. Jest to zadanie dla wszystkich. Trudne zadanie. Nie ma jednak innej drogi do stawania się w pełni człowiekiem i dobrym Polakiem.
Pamiętajmy, że znajdujemy się w centrum Europy. W miejscu spotkania się kultury Wschodu i Zachodu. Polska od wieków odgrywała w Europie znaczącą rolę. Mamy szansę i obowiązek również dziś wnieść do niej dorobek naszych myśli, osiągnięć i naszego spojrzenia na problemy nękające świat. To nasz naród zawsze mówił „nie” każdej formie zniewolenia człowieka.
W dążeniu do bezpiecznej i spokojnej Europy jest to sprawa nie mniej od innych ważna. Choć na drogowskazach polskich dróg ku przyszłości tak wiele jeszcze pytań.
W 99 rocznicę Odzyskania Niepodległości składamy podziękowanie wszystkim delegacjom obecnym w kościele parafialnym w Kowalach Pańskich a księdzu proboszczowi za celebrowaną Mszę Świętą za Ojczyznę.
1. Delegacja Szkoły Podstawowej im. Strażaków Polskich w Kowalach Pańskich - Kolonii w składzie:
Pani Ewa Grzybek – nauczyciel historii
Patrycja Piąstka i Kacper Perliński – Przedstawiciele Samorządu Szkolnego
2. Delegacja Rady Gminy Kawęczyn w składzie:
1) Pan Piotr Gebler - Przewodniczący Rady Gminy Kawęczyn
2) Pani Bożena Kolenda - Radna Gminy Kawęczyn
3) Pani Krystyna Brzychcy - Radna Gminy Kawęczyn
3. Delegacja Urzędu Gminy w Kawęczynie w składzie:
1) Pani Mariola Czapla – Pracownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Młodzianowie
2) Pani Paulina Woźniak – Pracownik Urzędu Gminy w Kawęczynie
3) Pani Justyna Goślińska-Kończak – Pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kawęczynie
4. Delegacja Koła Gminnego Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów w składzie:
1) Pan Jan Łuczak – Sołtys Sołectwa Dzierzbotki
2) Pan Józef Marcinkowski- Sołtys Sołectwa Dziewiątka
3) Pani Janina Siwek – Sołtys Sołectwa Leśnictwo
5. Delegację Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej reprezentują Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalach Pańskich-Kolonii w składzie:
1) Pan Andrzej Jaworski – Naczelnik OSP w Kowalach Pańskich
2) Pan Grzegorz Górski – Wiceprezes Zarządu OSP w Kowalach Pańskich
3) Pan Łukasz Mila - Skarbnik OSP w Kowalach Pańskich
6. Delegacja Stowarzyszenia Gminny Klub Sportowy „Orzeł” Kawęczyn w składzie:
1) Pan Krzysztof Darul – Wiceprezes Stowarzyszenia Gminny Klub Sportowy „Orzeł” Kawęczyn
2) Pan Szymon Woźniak –Członek Stowarzyszenia Gminny Klub Sportowy „Orzeł” Kawęczyn
3) Pan Kamil Ambroziak – Zawodnik Drużyny Juniorów Gminnego Klubu Sportowego „Orzeł” Kawęczyn
7. Delegacja Rady Parafialnej w składzie
Pan Jan Rogalski
Pan Henryk Pietrzak
Pan Andrzej Papierkowski
W dniu 24 października odbyła się uroczystość nadania imienia naszej szkole.
Na zaproszenie organizatorów, czyli społeczności szkolnej i Wójta Gminy Kawęczyn
do Kowali Pańskich – Kolonii przybyło wielu szacownych Gości. W organizację imprezy włączyli się druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalach Pańskich.
Po mszy odprawionej w Kościele Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi Panny wszyscy udali się do budynku szkoły. Podczas przemarszu nad ich bezpieczeństwem czuwali policjanci Komendy Powiatowej w Turku. W sali gimnastycznej odbyła się oficjalna część uroczystości zakończona występem zaprezentowanym przez uczniów naszej szkoły. Następnie wszyscy udali się do remizy OSP, gdzie mogli skosztować tortu w kształcie wozu strażackiego.
Relacja z uroczystości ukaże się w najbliższym czasie.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczyciele czynni i emerytowani oraz pracownicy obsługi wszystkich placówek oświatowych Gminy Kawęczyn spotkali się na uroczystym obiedzie w restauracji „Eden”. W spotkaniu brali udział również Wójt Gminy Kawęczyn Jan Nowak, Przewodniczący Rady Gminy Piotr Gebler oraz Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddziału w Kawęczynie - Mariusz Bednarek. Złożyli oni wszystkim przybyłym życzenia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Spotkanie stało się dobrą okazją do podsumowania minionego roku oraz podziękowania nauczycielom i pracownikom oświaty za ich ciężką pracę. W sposób szczególny wyróżniono dyrektorów placówek oświatowych. Nagrody Wójta Gminy Kawęczyn otrzymały: Arleta Biegańska – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie, Beata Ryśkiewicz – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. płk. pil. St. J. Skarżyńskiego w Skarżynie oraz Ewa Kałużna – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Strażaków Polskich w Kowalach Pańskich. W miłym towarzystwie
i sympatycznej atmosferze czas minął nam szybko. Do zobaczenia za rok!!!
Spotkanie z policjantem (05.10.17) na temat bezpieczeństwa dzieci podczas drogi do szkoły oraz prawidłowego korzystania z pasów i fotelików samochodowych.
Ślubowanie i pasowanie uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej
im. Strażaków Polskich w Kowalach Pańskich - Kolonii w roku szkolnym 2017/2018
Pierwsze dni w szkole są dla każdego dziecka wielkim przeżyciem, jednak najważniejszym wydarzeniem w życiu pierwszoklasisty jest z pewnością ślubowanie i pasowanie na ucznia.
W dniu 6 października 2017r. w Szkole Podstawowej w Kowalach Pańskich im. Strażaków Polskich Kolonii odbyła się uroczysta akademia z okazji ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. Gośćmi tej uroczystości byli: Wójt Gminy Kawęczyn p. Jan Nowak, p. dyrektor Ewa Kałużna, Prezes Rejonowego Banku Spółdzielczego p. Jan Tygielski, Radni Gminy Kawęczyn: p. Bożena Kolenda, p. Krystyna Brzychcy, Rada Rodziców: p. Katarzyna Mazurek, p. Lucyna Pawlak, p. Emilia Laskowska oraz rodzice, nauczyciele i uczniowie kl. III a i III b. Cała uroczystość rozpoczęła się polonezem w wykonaniu wszystkich uczniów klasy pierwszej. Następnie pierwszoklasistów przywitali wierszem pt. „Powitanie klasy pierwszej” starsi uczniowie z kl. III b szkoły podstawowej. Uczniowie klasy pierwszej pod okiem wychowawczyni p. Beaty Gibasiewicz przygotowali również na tę uroczystość montaż słowno – muzyczny, w którym przekonali zebranych, że wiedzą kim są i w jakim kraju mieszkają, znają obowiązki ucznia, wiedzą, jak należy zachowywać się w szkole oraz na jezdni. Po części artystycznej odbyło się uroczyste ślubowanie, podczas którego dzieci przyrzekały, że będą zawsze sumiennie i pilnie uczyć się i godnie reprezentować swoją szkołę. Po złożeniu ślubowania dyrektor szkoły p. Ewa Kałużna ogromnym ołówkiem dokonała aktu pasowania pierwszaków. Uczniowie otrzymali z tej okazji pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez rodziców i zaproszonych gości: Wójta Gminy Kawęczyn p. Jana Nowaka, Prezesa Rejonowego Banku Spółdzielczego w Malanowie p. Jana Tygielskiego, Radnych Gminy Kawęczyn, Rady Rodziców, p. dyrektor E. Kałużnej i p. Marty Wojtczak. Każda z chwil została uwieczniona na zdjęciach wykonanych przez rodziców i opiekuna samorządu uczniowskiego
p. Ewę Sobolewską. Następnie rodzice, nauczyciele, zaproszeni goście i uczniowie klasy pierwszej udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Niezapomniana i podniosła atmosfera tej pierwszej uroczystości szkolnej na długo pozostanie
w pamięci uczniów i ich rodziców zgodnie z myślą J.A. Komeńskiego „Bo jakie będą początki, takie będzie wszystko”.
B.G.
Sprawdź się!
http://Aztekium.pl/Mistrz
W dniu 4 września 2017 roku w Szkole Podstawowej w Kowalach Pańskich odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego. W tym dniu do naszej szkoły przybyli: Wójt Gminy Kawęczyn Jan Nowak, Proboszcz Parafii Kowale Pańskie Roman Kowszewicz, rodzice, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz uczniowie. Dyrektor szkoły Ewa Kałużna powitała wszystkich zebranych, omówiła zmiany, jakie zaszły w szkole podczas wakacji oraz przedstawiła wychowawstwa poszczególnych klas w nowym roku szkolnym. Szczególnie ciepło przywitała 15 uczniów klasy I wraz z wychowawczynią Beatą Gibasiewicz oraz 22 przedszkolaków z „zerówki”, którzy będą uczęszczać do naszej szkoły. Ich wychowawczynią jest Elżbieta Szymanowska. Głos zabrał również Wójt Gminy Pan Jan Nowak. Życzył on wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym oraz zapewnił o wsparciu ze strony organu prowadzącego. Następnie wszyscy udali się do klas, gdzie zostali zapoznani z planem lekcji na nowy rok szkolny. Witaj szkoło!!! Żegnajcie wakacje!!!
Dowozy
Nazwa miejscowości |
Nazwa przystanku |
Godzina |
LEŚNICTWO |
PRZYSTANEK PKS |
737 |
MŁODZIANÓW |
PRZYSTANEK PKS |
442 |
MŁODZIANÓW |
PRZYSTANEK PKS |
745 |
DZIEWIĄTKA |
PRZYSTANEK PKS |
748 |
KOWALE PAŃSKIE |
SZKOŁA |
753 |
Odwozy
Nazwa miejscowości |
Nazwa przystanku |
Godzina |
KOWALE PAŃSKIE |
SZKOŁA |
|
DZIEWIĄTKA |
PRZYSTANEK PKS |
1427 |
MŁODZIANÓW |
PRZYSTANEK PKS |
1432 |
LEŚNICTWO |
PRZYSTANEK PKS |
1437 |
Dowozy uczniów do Szkoły Podstawowej w Kowalach Pańskich Kolonii
w dniu 4 września 2017 r. (rozpoczęcie roku szkolnego)
Godziny przyjazdu autobusu na przystanki
Przywóz uczniów
Leśnictwo- 8.40
Młodzianów - 8.45
Kowale Pańskie (przy kościele) - 8.55
Odwóz uczniów
Kowale Pańskie (szkoła) 11.15
Leśnictwo- 11.20
Młodzianów - 11.25
Dziewiątka - 11.30
Dowozy_uczniow_do_Szkoly_Podstawowej_w_Kowalach_Panskich_Kolonii.docx
Warszawa, 25 sierpnia 2018 roku
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy Szkół,
Nauczyciele,
Rodzice i Uczniowie,
przed nami początek nowego roku szkolnego 2017/2018. Czas wytężonej, ale także satysfakcjonującej pracy.
1 września br. rozpoczynamy wprowadzanie nowych rozwiązań w systemie edukacji, które były oczekiwane zarówno przez rodziców, dyrektorów szkół, nauczycieli, jak i samorządowców.
W roku szkolnym 2017/2018 szczególny nacisk kładziemy na wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej
i informatycznej. Szczególną uwagę środowiska oświatowego będę chciała zwrócić na wzmocnienie wychowawczej roli szkoły oraz bezpieczne korzystanie uczniów z internetu. Zależy mi również
na wprowadzeniu doradztwa zawodowego do wszystkich szkół i placówek oświatowych
oraz na usprawnieniu edukacji włączającej.
Pracujemy nad nowymi rozwiązaniami w finansowaniu oświaty i w pragmatyce zawodowej nauczycieli.
Będzie to pierwszy etap zmian porządkujących system finansowania zadań oświatowych.
Chcemy, aby był on przejrzysty i łatwiejszy w stosowaniu przez samorządy, organy prowadzące, a także dyrektorów szkół i placówek.
Ścieżka awansu zawodowego będzie powiązana z oceną pracy, a jej długość uzależniona od jakości pracy. Ujednolicony zostanie obowiązkowy, tygodniowy wymiar godzin dla nauczyciela pedagoga, logopedy, psychologa i doradcy zawodowego, a także terapeuty pedagogicznego, z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
Działania Ministerstwa Edukacji Narodowej będą ukierunkowane na wzmocnienie roli nauczyciela
i podniesienie jego prestiżu. Wprowadzimy nową formułę doskonalenia zawodowego oraz podwyżki wynagrodzeń.
Reforma edukacji to proces zaplanowany na wiele lat, ale już dziś pragnę podziękować dyrektorom szkół
i nauczycielom, którzy od początku brali aktywny udział w jej wdrażaniu i byli blisko uczniów oraz rodziców. Uczestnictwo w ponad 3 tys. szkoleń zawodowych z nowej podstawy programowej jest znakiem
zaangażowania środowiska nauczycielskiego w proces zmian w polskiej oświacie. Każdego dnia współpracują Państwo nie tylko z uczniami, ale także z ich rodzicami, wkładając wiele wysiłku, pasji i entuzjazmu
w nauczanie oraz wychowanie dzieci. Serdecznie za to dziękuję. Życzę wielu sukcesów edukacyjnych
i satysfakcji z wykonywanej pracy.
Z okazji zbliżającego się nowego roku szkolnego składam również życzenia wszystkim uczniom,
aby jak najlepiej wykorzystali nadchodzący czas. Korzystajcie ze wszystkich szans, jakie daje Wam szkoła,
aby stawać się jeszcze lepszymi i mądrzejszymi ludźmi. Nie bójcie się zadawania pytań i poszukiwania
na nie odpowiedzi. Nie zrażajcie się niepowodzeniami, bo są one częścią edukacji. Nie zapominajcie również
o tym, że w trudnych chwilach zawsze możecie liczyć na pomoc ze strony swoich wychowawców i nauczycieli.
Pragnę podkreślić, jak ważną częścią społeczności szkolnej są rodzice. Zaangażowanie z ich strony stanowi nieocenione wsparcie dla nauczycieli oraz wychowawców. Pomaga w realizacji celów oraz zadań edukacyjno-wychowawczych. Dobra współpraca na linii szkoła–rodzice wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa i ułatwia rozwiązywanie trudnych sytuacji. Życzę rodzicom, aby wspierali rozwój swoich dzieci. Dając im dobry przykład, będą dla nich podporą w trudnych momentach. Jestem przekonana, że taka aktywność szybko przełoży się na liczne sukcesy dzieci.
Wprowadzanie zmian w systemie edukacji poprzedziło przygotowanie przez samorządy nowych sieci szkół
i dostosowanie ich do zmienionego ustroju. Dziękuję wszystkim prezydentom, burmistrzom, starostom, wójtom za włączenie się w proces reformowania polskiej oświaty i wspólną troskę o przyszłość młodego pokolenia. Zapewniliśmy finansowe wsparcie samorządów na pokrycie bieżących wydatków związanych
z wdrażaniem zmian w edukacji. Zagwarantowaliśmy również środki na kolejne lata.
Dziękuję również całemu środowisku polskiej oświaty za trud wkładany w niezwykle odpowiedzialny proces uczenia i wychowania. Państwa wiedza i zaangażowanie mają nieoceniony wpływ na rozwój młodego pokolenia. Dzięki codziennym wysiłkom uczniowie nie tylko zdobywają wiedzę i nowe umiejętności, ale mogą także doskonalić swoje talenty. Rozwijając ich pasje i zainteresowania, wpływają Państwo na osobowość
i charakter młodych ludzi, a to najważniejsze w pracy nauczyciela.
Życzę powodzenia w nowym roku szkolnym 2017/2018.
Z wyrazami szacunku
Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolno - katechetycznego 4 września 2017r.
Mszą Święta w kościele parafialnem o godzinie 9.00, następnie w szkole o godzinie 10.00
w sali gimnastycznej.