W dniu 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji uczennice klasy II gimnazjum wchodzące w skład klubu czytelniczego działającego przy bibliotece szkolnej zorganizowały i przeprowadziły zajęcia dla uczniów klas IIa, IIb
oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Dzieci przyniosły swoje ukochane misie
i przedstawiły je koleżankom oraz kolegom. Z radością odtańczyły taniec ze swoimi ulubieńcami w takt piosenki o misiu, który podjadał pszczółkom miodek. Następnie
z zainteresowaniem wysłuchały fragmentu powieści „Kubuś Puchatek” i wypełniły krzyżówkę dotyczącą treści tej lektury. Mogły również wykazać się znajomością innych „misiowych” bohaterów bajek – pojawiły się m.in. miś Yogi, Gumisie, Miś Uszatek. Jedynym misiem, którego nie znały dzieci, ale za to z rozrzewnieniem wspominały panie, był miś Coralgol. Zwieńczeniem zajęć była praca w grupach, która polegała na pokolorowaniu ogromnych postaci Kubusia Puchatka.
Przesłany do szkoły list Pani Minister Edukacji zawierający podstawowe informacje
na temat reformy systemu oświaty w Polsce.
Zwracam się z uprzejmą prośbą o jak najszersze udostępnianie materiałów nauczycielom, rodzicom i uczniom w Państwa szkole. Liczę na to, że przy Państwa udziale zostaną stworzone warunki do tego, aby wszystkie zainteresowane osoby uzyskały pełną informację na temat zaplanowanych zmian.
W załączeniu przekazuję Państwu pliki elektroniczne wszystkich materiałów. Już dziś zachęcam do odwiedzenia strony internetowej www.reformaedukacji.men.gov.pl. Można na niej znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, harmonogram prac nad wdrażaniem reformy, akty prawne, szczegółowe dane kontaktowe do poszczególnych departamentów w ministerstwie.
Jesteśmy otwarci na pytania z Państwa strony. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z poszczególnymi departamentami w ministerstwie:
¡ tel. 22 34 74 141 - struktura szkół, egzaminy, doskonalenie i kształcenie nauczycieli
¡ tel. 22 34 74 792 - podstawa programowa, podręczniki, ramowe plany nauczania
¡ tel. 22 34 74 458 - przekształcanie szkół, sytuacja nauczycieli i dyrektorów w okresie wdrażania reformy
¡ tel. 22 34 74 312 - finansowanie, organizacja oddziałów przygotowawczych dla uczniów powracających z zagranicy
¡ tel. 22 34 74 228 - kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
¡ tel. 22 34 74 195 - kształcenie branżowe
Do Państwa dyspozycji pozostaje także Departament Informacji i Promocji w MEN, tel. 22 34 74 457 oraz adres mailowy dedykowany kwestiom planowanych zmian w systemie edukacji: reformaedukacji@men.gov.pl.
Z wyrazami szacunku
Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej
Tak bawili się młodsi uczniowie naszej szkoły...
W dniu 22 listopada w naszej szkole odbyła się, zorganizowana przez Radę Rodziców, zabawa andrzejkowa, na której bawili się uczniowie klas IIa, IIb, III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Uczestnicy posilili się słodkim poczęstunkiem, a następnie wesoło bawili przy dźwiękach największych hitów muzycznych. Każdy mógł też poznać swoją przyszłość, bowiem przygotowano wróżby dotyczące przyszłego zawodu oraz imienia męża /żony. Wszyscy bardzo dobrze się bawili.
Więcej w albumie fotograficznym!
Spotkanie z rodzicami
W dniu 17 listopada 2016 r. o godzinie 16 00 w Zespole Szkół w Kowalach odbyło się ogólne zebranie rady pedagogicznej
i rodziców, na które zaproszono panią Bogumiłę Paprocką Pleśnierowicz – terapeutę uzależnień
z Punktu Konsultacyjnego dla osób uzależnionych i członków ich rodzin. Terapeuta omówiła przyczyny i sposoby uzależnienia się od nikotyny, alkoholu, narkotyków, dopalaczy i leków. Wskazała rodzicom i nauczycielom sposoby rozpoznawania osób znajdujących się pod wpływem środków odurzających i zaprosiła do odwiedzenia ww. punktu. Po zebraniu ogólnym odbyły się spotkania rodziców z wychowawcami i nauczycielami w klasach, na których omówione zostały postępy uczniów w nauce
i zachowaniu oraz sprawy wychowawcze.
14 listopada 2016r. klasy: 0, II a, II b, III szkoły podstawowej uczestniczyły w wycieczce do Turku na gościnne występy Teatru Współczesnego z Krakowa. Przedstawienie pt. „ Baśnie Braci Grimm” obejmowało najciekawsze baśnie znane wszystkim dzieciom. Uczniowie oglądali kolorową scenerię oraz efekty specjalne
w baśniowej krainie. Aktorzy w pięknych maskach scenicznych pokazali dzieciom różne formy teatralne. Wszyscy wrócili z wycieczki zadowoleni i uśmiechnięci.
Po spektaklu klasa II b udała się do Biblioteki Pedagogicznej w Turku na zajęcia biblioteczne pt. „Piraci w bibliotece”. Dzieci słuchały historii o piratach czytanej z książki elektronicznej, szukały skarbów odczytując znaki ze starej mapy, wykonywały maskę piracką. Efekty ich pracy można obejrzeć na pamiątkowych zdjęciach. Pełni wrażeń, po złożeniu obietnicy o czytaniu książek, nie tylko o piratach, uczniowie klasy II b wrócili do szkoły.
W tym dniu również klasy IV i V szkoły podstawowej wyjechały na spotkanie z rodziną Miziołka. Miziołek okazał się niegrzecznym chłopcem – symulował, ze jest bardzo chory, tylko dlatego, aby nie iść do szkoły. Uczniowie stwierdzili, że nie warto brać z takiego kolegi przykładu. Ale na zakończenie Miziołek podziękował wszystkim uczestnikom, ciesząc się, że „wpadli” z wizytą do jego domu.
Podzielił się tą radością słowami: „Teraz, to Wy mogliście urwać się z lekcji”.
Więcej w albumie fotograficznym.
Święta Narodowe – 11 listopada
Jeśli kochasz swój kraj, to dbasz o niego i dobrze się o nim wypowiadasz, nawet jeśli mieszkasz daleko od Polski. Szanujesz symbole narodowe: flagę, godło , hymn. Wiesz, kiedy wywiesić flagę; jaką postawę przyjąć, kiedy słyszysz melodię Mazurka Dąbrowskiego. Znasz daty polskich świąt narodowych ( 3 maja, 15 sierpnia, 11 listopada ). Jeśli jesteś pełnoletni, korzystasz z praw obywatelskich i decydujesz o losach kraju, oddając swój głos w wyborach.
Przez 123 lata naród polski walczył krwią i piórem o wolność i niepodległość Ojczyzny. Musimy pamiętać o dokonaniach przodków, którzy ze śpiewem na ustach „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród! Nie damy pogrześć mowy…” walczyli w imię słusznej sprawy, której na imię „Polska”. Polacy przetrwali czas prześladowań, nie dali się zrusyfikować ani zgermanizować, chociaż zaborcy usilnie nad tym pracowali. Postacią scalającą wszystkie zmagania niepodległościowe był marszałek Józef Piłsudski, a 11 listopada stał się symbolicznym momentem odzyskania niepodległości przez Polskę.
Pamiętajmy o 123 latach niewoli i przekazujmy tę wiedzę młodemu pokoleniu ku przestrodze i nauce, aby ten trudny czas nigdy się nie powtórzył. Musimy o tym powiedzieć uczniom, gdyż kształtowanie młodych charakterów zależy również od nas.
Dowodem tej wdzięczności niech będą nasze wspólne spotkania w szkole
i w kościele parafialnym w Kowalach Pańskich, gdzie oddaliśmy hołd wszystkim ofiarom walki „ za wolność Waszą i Naszą”.
Gromkie brawa otrzymały dzieci z zerówki przygotowane do występu przez Panią Beatę Gibasiewicz. Wzorowo i z przejęciem zaśpiewały piosenkę o naczelniku Piłsudskim, a Kacper Michalak w „krakusce” wcielił się w rolę Kościuszki składającego przysięgę na krakowskim Rynku.
Nasz pociąg do wolności zatrzymywał się na kolejnych stacjach POWSTANIA ,
I WOJNA ŚWIATOWA , WOLNOŚĆ. Najdłużej jednak zatrzymał się na stacji NIEWOLA.
Wiele wzruszeń dostarczyło nam tego dnia słowo niepodległość , w szczególny sposób w piosence wykonanej przez uczennicę kl. II gimnazjum Dominikę Karbowską.
Spotkanie przygotowali uczniowie kl. II i III gimnazjum oraz klasa IV szkoły podstawowej pod kierunkiem nauczycielki historii Pani Ewy Grzybek.
Księdzu Romanowi Kowszewiczowi dziękujemy za celebrowaną Mszę św., delegacjom: Pocztowi Sztandarowemu OSP w Kowalach Pańskich, Delegacji Zespołu Szkół w Kowalach Pańskich, Delegacji Rady Gminy Kawęczyn, Delegacji Urzędu Gminy w Kawęczynie, Delegacji Koła Gminnego Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów, Delegacji Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowanej przez Druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalach Pańskich-Kolonii, Delegacji Stowarzyszenia Gminnego Klubu Sportowego „Orzeł” Kawęczyn, Delegacji Rady Parafialnej za kwiaty złożone obrońcom Ojczyzny.
E.G.
Stypendia Towarzystwa Samorządowego
W dniu 4 listopada 2016 r. w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej - Curie
w Kawęczynie odbyło się wręczenie stypendiów Towarzystwa Samorządowego gimnazjalistom naszej gminy. Na uroczystość przybyli prezes TS w Koninie pan Ireneusz Niewiarowski, wójt Gminy Kawęczyn pan Jan Nowak, przewodniczący Rady Gminy pan Piotr Gebler, wiceprzewodniczący Rady Gminy pan Sylwester Kasprzak, dyrektor Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Kawęczynie pani Arleta Biegańska, dyrektor Zespołu Szkół w Kowalach Pańskich pani Ewa Kałużna, stypendyści wraz
z rodzicami. Zaproszonych gości powitała dyrektor pani Arleta Biegańska, następnie głos zabrali prezes TS pan Ireneusz Niewiarowski i wójt Gminy Kawęczyn pan Jan Nowak.
W dalszej części spotkania, wręczono stypendia i pogratulowano zdolnej młodzieży. Tegorocznymi stypendystami Gimnazjum
w Kowalach Pańskich są: Zuzanna Brzychcy i Kamila Sęk z klasy drugiej oraz Agata Chojnacka, Kamil Janaszczyk i Aleksandra Rosiak z klasy trzeciej. Stypendyści złożyli serdeczne podziękowania i wręczyli kwiaty panu prezesowi TS, władzom gminy
i dyrektorom szkół. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.
Konkurs poprzedzony był wykładem na temat architektury i historii izby niższej polskiego parlamentu oraz procesu legislacyjnego – który prowadzili pracownicy Wszechnicy Sejmowej. Zagościł u nas również Pan Poseł Ryszard Bartosik, jak wspomniał w trakcie powitania jest to jego powrót do pierwszej szkoły, tu bowiem rozpoczęła się jego edukacja.
Pracownikom Wszechnicy Sejmowej dziękujemy za sprawne
i profesjonalne przeprowadzenie konkursu.
Laureatki konkursu: miejsce I – Julia Raszewska kl. II, miejsce II – Dominika Karbowska kl. II, miejsce III – Aleksandra Rosiak kl. III. Gratulujemy.
W dniu 19 października br. uczniów klas II-III Szkoły Podstawowej w Kowalach Pańskich odwiedził poeta i pisarz, Pan Paweł Beręsewicz. Spotkanie odbyło się w przytulnej scenerii świetlicy szkolnej. Przybyły gość, w dowcipny i przystępny sposób, opowiedział o swojej drodze zawodowej, która doprowadziła go do bycia prawdziwym pisarzem książek dla dzieci. Następnie autor, w zaimprowizowanej kawiarence, wykorzystując przywiezioną przez siebie miniaturową, porcelanową zastawę , prowadził dysputę ze zgłaszającymi się dziećmi na temat czytania książek i korzyści jakie z tego płyną.
Pan Beręsewicz zareklamował przy okazji kilka ze swoich książek, ale nie zdradził całych historii, pozostawił je niedokończonymi, zachęcając w ten sposób uczniów do ich przeczytania. Później dzieci miały możliwość zadania pytań pisarzowi oraz zakupienia jego książek.
Może takie spotkanie z autorem zaowocuje większą frekwencją w szkolnej bibliotece i podniesie poziom czytelnictwa wśród uczniów klas młodszych? Życzymy sobie tego zwłaszcza w październiku- miesiącu bibliotek szkolnych.
W dniu 19 października br. uczniów klas II-III Szkoły Podstawowej w Kowalach Pańskich odwiedził poeta i pisarz, Pan Paweł Beręsewicz. Spotkanie odbyło się w przytulnej scenerii świetlicy szkolnej. Przybyły gość, w dowcipny i przystępny sposób, opowiedział o swojej drodze zawodowej, która doprowadziła go do bycia prawdziwym pisarzem książek dla dzieci. Następnie autor, w zaimprowizowanej kawiarence, wykorzystując przywiezioną przez siebie miniaturową, porcelanową zastawę , prowadził dysputę ze zgłaszającymi się dziećmi na temat czytania książek i korzyści jakie z tego płyną.
Pan Beręsewicz zareklamował przy okazji kilka ze swoich książek, ale nie zdradził całych historii, pozostawił je niedokończonymi, zachęcając w ten sposób uczniów do ich przeczytania. Później dzieci miały możliwość zadania pytań pisarzowi oraz zakupienia jego książek.
Może takie spotkanie z autorem zaowocuje większą frekwencją w szkolnej bibliotece i podniesie poziom czytelnictwa wśród uczniów klas młodszych? Życzymy sobie tego zwłaszcza w październiku- miesiącu bibliotek szkolnych.
W powyższym dokumencie tematy projektu na ten rok szkolny.
Pamiętny wrzesień 1939
Św. Jan Paweł II powiedział, ”każdy z nas ma swoje małe Westerplatte…” ,ale dla Polaków
17 września 1939 r. okazał się dniem wielkiej wojny.
23 sierpnia 1939 r. ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i Związku Radzieckiego: Joachim Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali w Moskwie tajny pakt . Uzgodniono w nim wkroczenie armii obu tych państw do Polski. 1września 1939 r. wojska hitlerowskich Niemiec napadły na Polskę , a 17 września 1939 r. Polska została zaatakowana również od wschodu – w granice naszego państwa wtargnęły armie Związku Radzieckiego.
Społeczność uczniowska szkoły w Kowalach Pańskich też oddała hołd poległym żołnierzom zapalając Znicz Pamięci bohaterskim obrońcom sprzed 77. laty.
Razem z nauczycielką historii p. Ewą Grzybek znicz przed obeliskiem obok kościoła parafialnego zapalili uczniowie i uczennice klasy piątej .
Profilaktyka grypy
Więcej informacji na stronie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy
www.mp.pl/opzg/
Zapraszamy rodziców na zebranie, które odbędzie się 14 września 2016r. o godzinie 16.00.
Dyrektor i nauczyciele
Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
1 września rozpoczął się nowy rok szkolny. W tym dniu uczniowie, rodzice i nauczyciele przybyli do kościoła parafialnego, aby uczestniczyć
w uroczystej Mszy Świętej odprawionej przez Proboszcza Księdza Romana Kowszewicza. Zaraz po niej przedstawiciele społeczności szkolnej złożyli pod pomnikiem kwiaty będące wyrazem hołdu dla poległych w obronie Ojczyzny. Następnie wszyscy udali się do szkoły, gdzie Pani Dyrektor powitała zebranych i uroczyście rozpoczęła rok szkolny 2016/2017.
W szczególny sposób powitano sześciolatków z Przedszkola Gminnego
w Kowalach Pańskich, które po raz pierwszy przekroczyły próg naszej szkoły. Dzieci w tym roku uczęszczać będą do klasy „0”. Zaprezentowali się oni na forum szkoły i poznali swoją nową wychowawczynię – Panią Beatę Gibasiewicz. W uroczystości uczestniczył Przewodniczący Rady Gminy Pan Piotr Gebler, który życzył uczniom i nauczycielom wielu sukcesów oraz wytrwałości w zdobywaniu i przekazywaniu wiedzy. Po krótkich spotkaniach w klasach wszyscy udali się do domów, aby korzystać z ostatnich chwil wypoczynku.
Poniżej w załączniku harmonogram dowozów i odwozów uczniów Zespołu Szkół w Kowalach Pańskich