22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, tym roku zgłosiliśmy się do udziału w projekcie Polskiej Akcji Humanitarnej „Zróbmy szum wokół wody”. W klasach IV-VIII odbyły się zdalne lekcje, na których poruszone zostały tematy związane z wodą jako globalnym wyzwaniem. Rozmawialiśmy o problemach dotyczących braku dostępu do wody w niektórych rejonach świata. Filmiki przygotowane przez PAH, uświadomiły jak ciężko jest żyć bez stałego dostępu do wody. Rozmawialiśmy o tym jak możemy oszczędzać wodę. Na kolejnych spotkaniach on-line rozwiązywaliśmy quizy związane z tą tematyką.
Po raz pierwszy przystąpiliśmy do współpracy z Polską Akcją Humanitarną, zapewne nie ostatni :)
Z przyjemnością informujemy, że konkurs fotograficzny pt. „Nasze ptaki zimą” został rozstrzygnięty! Razem ze zgłoszeniami otrzymaliśmy od Was ponad 70 fotografii z różnymi gatunkami ptaków.
Konkurs miał na celu zachęcić do rozwijania zainteresowania ekologią, ornitologią oraz fotografią (jako jedną z form spędzania czasu wolnego). W każdym zdjęciu, które otrzymaliśmy kryje się nutka pasji, zaangażowania i chęci poznawania ciekawych gatunków ptaków które zimują w Polsce.
21 marca dokonano przeglądu nadesłanych prac i przyznano następujące wyróżnienia:
I miejsce- Patrycja Pawlak kl. VII
II miejsce- Łucja Statucka kl. IV
III miejsce- Maja Nowak kl. VII
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom gratulujemy. Dyplomy i nagrody dla zwycięzców są do odebrania w sekretariacie.
Organizator- Agnieszka Glapa.
Nasza szkoła włączyła się w akcję Światowego Dnia Wody z PAH, zapraszamy do zapoznania się z materiałami udostępnionymi dzięki uprzejmości Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filia w Międzychodzie.
Materiały w linku poniżej
Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych będą mogli uczestniczyć w dobrowolnych zajęciach wspomagających z wybranych przedmiotów obowiązkowych w szkole po powrocie z edukacji zdalnej. Rezerwa części oświatowej subwencji ogólnej zostanie zwiększona o dodatkowe 187 mln zł na wynagrodzenia nauczycieli za prowadzenie tych zajęć z uczniami. Przedstawiamy trzeci z czterech programów Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczący wsparcia uczniów w czasie i po pandemii.
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/srodki-finansowe-na-dodatkowe-zajecia-wspomagajace-dla-uczniow-po-powrocie-do-szkol-z-nauki-zdalnej
Szkoły wracają czasowo do nauki zdalnej.
Od 22 marca do 11 kwietnia uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych będą uczyli się zdalnie – to najważniejsza zmiana w funkcjonowaniu szkół i placówek wprowadzona z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej.
Również uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych: sportowych, mistrzostwa sportowego, szkół z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego będą realizowali wszystkie zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
W pozostałych przypadkach zostają utrzymane dotychczasowe zasady.
Nowe zmiany obowiązujące od 22 marca do 11 kwietnia
Z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju, od 22 marca do 11 kwietnia, naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży w całym kraju.
Ponadto w tym okresie, dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19, szkoła ma obowiązek zorganizować opiekę świetlicową oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły. Warunkiem jest wniosek rodziców.
Co pozostaje bez zmian do 11 kwietnia
Placówki wychowania przedszkolnego nadal pracują bez zmian, przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.
Do 11 kwietnia zostaje przedłużone kształcenie na odległość dla szkół:
Zasady działania szkół i placówek specjalnych pozostają również bez zmian.
Organizacja praktycznej nauki zawodu, w tym nauki dla uczniów branżowych szkół I stopnia będących młodocianymi pracownikami, zostaje utrzymana na dotychczasowych zasadach.
Ponadto dyrektor szkoły nadal ma obowiązek organizowania nauczania zdalnego lub stacjonarnego na terenie szkoły ze względu na rodzaj niepełnosprawności ucznia lub – ma taką możliwość – ze względu na inne przyczyny uniemożliwiające uczniowi naukę zdalną w domu.
Dyrektorzy szkół nadal mogą organizować uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.
Dyrektor szkoły, centrum lub placówki może udostępnić pomieszczenia w szkole, centrum lub placówce do przeprowadzania poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Rozporządzenie zostało skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie 22 marca br.
Informacja została umieszczona na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych.
Warsztaty wielkanocne dają niepowtarzalną możliwość twórczego przygotowania się do świąt Wielkiej Nocy i stworzenia dekoracji idealnej do wielkanocnego koszyczka. Zmuszają uczestników do artystycznego spojrzenia na świat, przez co rozwijają zdolności plastyczne
i manualne. W dniach 15.03.2021r - 18.03.2021 r. w Szkole Podstawowej im. Strażaków Polskich w Kowalach Pańskich Kol. odbyły się warsztaty wielkanocne. Wzięli w nich udział uczniowie klas I – III. Warsztaty prowadziły wychowawczynie. Każdy z uczestników otrzymał komplet materiałów niezbędnych do wykonania wielkanocnych ozdób. Mając do dyspozycji różnorodność materiałów uczestnicy stworzyli własnoręcznie piękne ozdoby takie jak: kurczaki, wielkanocne zające, olbrzymie jaja wyklejane kolorową bibułą, malowane farbami itp. Dekoracje świąteczne sprawdzą się jako ozdoba stołu, pokoju czy prezent dla najbliższej osoby. Nic nie cieszy tak jak własnoręcznie wykonana przez dziecko praca!
Wychowawczynie klas I – III
Zapisz dziecko do szkoły!
W zakładce dokumenty - rekrutacja 2021 ważne dokumenty!
Oferta edukacyjna
https://dyktanda.pl/dyktanda/dyktando-na-dzien-kobiet
🧦🧦🧦🧦
ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA 21 MARCA
W tym roku będziemy świętować ten dzień w kolorowych skarpetkach koniecznie NIE DO PARY!!!
Wyjaśniamy, że sama data nie jest przypadkowa.
Kombinacja cyfr 21 i 3 symbolizuje występowanie w 21 parze dodatkowego trzeciego chromosomu u osób z zespołem Downa. Natomiast kolorowe skarpetki są wyrazem tolerancji. Mają pokazywać, że osoby z zespołem Downa zmagają się z odmiennością w stosunku do reszty społeczeństwa.
To że kolorowe skarpety zakładane są w ten dzień nie do pary symbolizują niedopasowanie społeczne i genotypowe, a jednoczenie pokazują, że ludzie z zespołem Downa są radosnymi i pełnymi życia ludźmi.
Załóżcie w tym dniu kolorowe skarpetki KONIECZNIE NIE DO PARY!!!
Zapraszamy uczniów klas IV-VIII do wzięcia udziału w akcji "Nie widać mnie, ale wszystko u mnie ok" Pokażcie co czujecie. Narysujcie swoje emocje na dłoni. Rozpoczęła klasa VI b, czekamy na kolejne
zapraszamy do udziału w akcji, szczegóły poniżej
Zdjęcia wykonanych budek lęgowych należy przesłać do p. Ewy Sobolewskaiej lub p. Magdaleny Wiatrowskiej - opiekunek Szkolnego Koła Wolontariatu
Walentynki już minęły, lecz z miłości do Ziemi zapraszamy do udziału w akcjach :)
Polacy rocznie zużywają miliony jednorazowych baterii, zawierających metale ciężkie (ołów, kadm, nikiel, cynk i rtęć) oraz szkodliwe substancje takie jak lit i mangan. Baterie mają krótki żywot i szybko trafiają do kosza, a uwalniane z nich metale ciężkie oraz cały szereg substancji toksycznych lub żrących wchodzących w skład baterii stanowi poważne zagrożenie dla środowiska.
PAMIĘTAJ! ZAWSZE WYRZUCAJ BATERIE DO WŁAŚCIWYCH POJEMNIKÓW NA ZBIÓRKĘ BATERII !
WSZYSTKIE BATERIE SĄ ODPADAMI NIEBEZPIECZNYMI
TWOJE POSTĘPOWANIE MA OGROMNE ZNACZENIE DLA ŚRODOWISKA!
Zawsze zanoś baterie do wyznaczonych punktów. Baterie zbieramy w wielu sklepach, punktach usługowo-handlowych, w szkołach i przedszkolach. Zawsze też można przywieźć baterie do PSZOK.